Diyet

Zencefil çayı ile zayıflama yöntemi

Cup of ginger tea with honey and lemon on wooden table

Zencefil gerçekten çok faydalı bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırma açısından belki de en etkili bitkilerden biridir. Zayıflamak isteyenlerin bu sıra favori içeceği olan zencefil çayı, çok keskin bir baharattır. Bu yüzden yemeklerinize de zencefili çok az eklemeniz gerekir. Aynı zamanda kanserden korunmak için mutlaka tüketilmesi gerekir.

Zencefil çayı hem kök olarak, hem de toz halde satılır. Çayını yapmak istiyorsanız mutlaka kök kısmını kullanmalısınız. Yemekler için toz halini kullanabilirsiniz. Maalesef ithal edildiği için biraz fiyat olarak pahalı bir bitki ama neredeyse artık her marketlerde bulabilirsiniz. Zencefil çayını sadece 1 hafta tükettiğinizde bile farkını anında hissetmeniz mümkün. Çünkü zencefil vücuttaki ödem ve şişkinlikleri en aza indirir ve uzun süreli kullandığınızda verdiğiniz kilolar kalıcı olacaktır.

zencefil çayı nasıl yapılır

Zencefil çayı nasıl yapılır?

Malzemeler:

– Bir parça zencefil kökü
– İsteğe göre 1 yemek kaşığı yeşil çay
– 1 tatlı kaşığı bal
– 1 limon
– 1 litre su

Yapılışı: İlk önce zencefili dilimleyin. Suda dilimlenmiş limon ile birlikte kaynatın. Ocaktan alıp biraz bekletin ve yeşil ayı ekleyin. Biraz demlenmesini bekledikten sonra süzgeçten geçirin. İçine bal ekleyin yoksa tadı acı olacaktır. Her gün taze taze yapıp tüketmeniz gerekiyor. Bu çayı emziren anneler de kullanabilir. Çok sıcak olmadan ılık haldeyken tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

Yorum Bırakın