Moda

Uçuk nasıl geçirilir? Uçuk bulaşıcı mıdır?

Uçuk hepimizin korkulu rüyasıdır. Çıktığı aşama ve geçiş süreci tam bir işkencedir bizim için. Kendimize o gün ne kadar özen göstersek de, uçuk varsa o özenin hiç bir anlamı kalmaz 🙂 Çirkinizdir, geçene kadar da öyle kalacağızdır. İşte biz kızlar için uçuk bu anlama gelir. Uçuk bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuklu kişi ile öpüşme gibi etkileşimlerde bulunulmamalıdır. Ortak eşyalar kullanılmamalı ve uçuğun diğer bölgelere bulaşmasına engel olunmalıdır. Peki uçuk en hızlı nasıl tedavi edilir? Uçuk nasıl yok edilir? İşte bunun ufak ama bir o kadar etkili püf noktalarını bugün sizlerle paylaşacağım. İlaçlar harici evde yapılan tedaviler uçukların iyileşmesinde kimi zaman daha etkilidir. İşte o tedavilerden en etkilileri:

– Çay ağacı yağı: Mükemmel bir antiseptiktir. Enfeksiyona karşı oldukça etkilidir. Bu yüzden uçuk ve yara tedavilerinde kullanılabilir.

– Çinko: Uçuğun tekrarlamasını engeller, vitamin eksikliği uçuğun tekrar çıkmasını sağlar. Ayrıca C vitamini de kullanılmalıdır.

– Buz tedavisi: Buz uçuğun ağrısının hafifletir. Geçici bir rahatlama sağlar. Bu yüzden evde buz kompresi yapılabilir ve yaranın çabuk geçmesi sağlanabilir.

Süt: Ağrıyı hafifletip uçuğun daha hızlı iyileşmesini sağlar. Süte batırılmış bir kulak çubuğuyla nazik hareketlerle uçuğu temizleyin.

Yorum Bırakın