Sağlık

Topuk çatlakları nasıl giderilir?

topuk çatlakları nasıl tedavi edilir

Topuk çatlakları neden oluşur?

Topuk çatlakları genellikle rahatsız edici ayakkabılardan, fazla ayakta kalmaktan ya da mevsimlerden meydana gelir. Topuk çatlaklarının başka nedenleri de olabilir. Şeker hastalığı yüzünden daha az terleyen deri kurumaya başlar. Egzama ve sedef hastalığı da topuk çatlaklarına neden olabilir. Arka kısmı açık olan ayakkabılarda ise topukta hasar oluşturabilir. Ölü deriden arındırılmayan ve nemsiz kalan topuklar da maalesef çatlar. Bunun sonrasında ise çatlaklar daha fazla ilerler ve enfeksiyona dahi neden olabilir. Bu durumda öncelikle mutlaka bir doktora görünmenizde fayda var. Daha sonrasında böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka önerilerimizi uygulamalısınız.

Topuk çatlakları nasıl tedavi edilir?

Topuk çatlakları için krem kullanın

Öncelikle çatlakların boyutu önemli. Eğer kanamalıysa ve enfeksiyon kapmışsa her şeyden önce doktora görünmelisiniz. Bu kadar kötü durumda değilse topuk çatlakları için krem kullanabilirsiniz. Eczanelerden temin edeceğiniz bu kremlerin içeriğine mutlaka bakın. Onarıcı ve nemlendirici kremler çatlaklarınızı toparlayacaktır.

Ponza taşı ve sıcak su etkisi

Topuklarınızı her banyo yaptığınızda topuk törpüsü ya da ponza taşıyla ovalayın. Bunu banyonuzun bitmesine yakın yapın. Çünkü sıcak suyun etkisiyle topuklarınız yumuşayacak ve ölü deri törpüyle beraber tamamen gidecektir.

Zeytinyağı en iyi nemlendirici

Topuk çatlaklarınız için zeytinyağını mutlaka deneyin. Hafif ılıtılmış zeytinyağını ayaklarınıza sürün ve ayağınıza kalın havlu çorap giyip bu şekil yatın. Sabah topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Topuk çatlakları için karbonat

Bunun için 2 litre sıcak suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Ayaklarınızı 10 dakika sonra içine sokun ve yarım saat bekletin. Daha sonra ayaklarınızı güzelce nemlendirmeyi unutmayın.

topuk çatlakları nasıl tedavi edilir 2

Topuk çatlaklarının oluşmaması için neler yapılmalı?

  • Ayaklarınızı her gece yatmadan önce yıkayın ve nemlendirin.
  • Arkası açık ayakkabı giymemeye dikkat edin.
  • Her banyoya girdiğinizde ayaklarınızı ponza taşıyla temizleyin.
  • Silikon tabanlı ayakkabıları tercih edebilirsiniz.
  • Zeytinyağının mucizelerinden faydalanın, en iyi nemlendirici zeytinyağıdır.

Yorum Bırakın