Yeme/İçme

Teff nedir? Teff’in faydaları nelerdir?

Sizler için teff bitkisinin faydalarını ve nasıl tüketildiğini araştırdık.

Teff şu sıralar ünlü Hollywood yıldızlarının sürekli tükettiği, sağlıklı yaşamak için hayatınıza sokmanız gereken muhteşem bir bitki. Teff şu sıralar bizler tarafından henüz yeni duyulmakta fakat yabancı oyuncuların ve modellerin vazgeçilmez besini hale geldi bile. Afrika’da yem bitkisi olarak satılsa  da, Teff’in faydaları  saymakla bitmiyor.  Kuraklığa dayanıklığı yüzünden daha sıcak bölgelerde yetiştirilmekte. Aynı zamanda yağışlara karşı da gayet dayanıklı.

Teff nedir Teff nereden alınır Teff ne işe yarar 2

Teff ender bulunan, Kuzey Etiyopya bölgesinde yetiştirilen ve yılda sadece bir kere ekilen bir tahıl. Ufak taneli ve tatlı bir besin. Görünümü haşhaşa benziyor. Ayrıca kırmızı, beyaz ve kahverengi haliyle üç çeşit olarak bulunuyor. Tadı ise beyaz renkli olanda kestaneyi andırıyor. Koyu renkli olanda ise fındık tadı vardır. Yakın zamanda Avustralya ve Orta Amerika’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Kinoa tüketenler bu bitkiyi de mutlaka sevecektir. Özellikle demir eksikliği hastalığı yaşayanlar mutlaka tüketmeli. Çünkü içerisinde yüksek oranda demir var. Biz bu bitkiyi Victoria Beckham sayesinde keşfettik. Kendisi şu sıralar güzelliğini ve sağlığını bu bitkiye borçlu olduğunu belirtiyor.  Hollywood ünlüleri için bu bitki artık sürekli tüketilmekte. Bu yüzden her gün en az bir kaşık tüketmekte fayda var.

Teff neye iyi gelir, faydaları nelerdir?

  • Dediğimiz gibi içerisinde yüksek oranda demir mevcut. Aynı zamanda protein ve kalsiyum da var.
  • Teff bitkisi kan şekerini dengeliyor. Bu yüzden şeker hastalarının bu bitkiyi tüketmesinde fayda var.
  • Sindirim sistemini düzenleyip, bağırsakları çalıştırıyor.
  • Kanser hastalığına iyi geliyor, hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.
  • Diyet yapanlar mutlaka tüketmeli. Metabolizmayı hızlandırıp, kilo vermeyi daha kolay hale getiriyor.
  • Enerji arttırdığı için spordan önce tüketmekte fayda var.
  • Yüksek oranda lif bulunduğu için tok tutucu özelliği vardır.
  • İçerisinde gluten olmadığı için, glutensiz bir hayatı tercih edenler bu besini un yerine kullanılabilir.

Teff’i nasıl tüketiriz?

Kinoada olduğu gibi kek yapabilir, ekmek pişirebilir ya da salatalarınıza katabilirsiniz. Bunun dışında eğer kahvaltıda tüketmek isterseniz krep şeklinde de yapabilirsiniz. Un gibi öğütüp tüketmek işinizi daha kolaylaştıracaktır. Peki teff nerede satılır? Doğal besinler satan internet sitelerinden ve bazı büyük aktarlardan temin edebilirsiniz. Ekmek olarak yapıldığında ise buna ‘injera’ deniliyor. Suyla karıştırılıp, sac üzerinde pişirilip tüketiliyor. Tadını ise gerçekten beğeneceksiniz.

Bu yazılarımıza mutlaka göz atın

Kinoa nedir? Kinoa nereden alınır?

Chia tohumu nedir? Ne işe yarar?

Evde sağlıklı çikolata yapımı

 

 

Yorum Bırakın