Pratik bilgiler

Sütün taşması nasıl önlenir? Sütün taşmasının nedeni nedir?

sütün-taşmasını-önlemek-için-taş

Sütün taşması hiç istemediğimiz bir durumdur. Ocaktan kolay temizlenmez, uğraştırır durur. Sütün başında beklemekte kolay bir şey değildir. Bu yüzden sütü pişirirken dikkatli olmak, taşmadan sütü kaynatmak gerekir.

En önemli noktalardan biri de asla pastörize sütü kaynatmamanız. Mutlaka süt çiğ olmalı. Çünkü pastörize sütü kaynattığınız an, içindeki tüm besin değerlerini yok etmiş olursunuz. Sütü güvenilir bir yerden alın. Uzmanlar çocuklar için pastörize süt kullanmanızı önermiyor. Bu yüzden çocuklarınızı evde pişirdiğiniz sütle, evde yaptığınız yoğurtla besleyin.

sütün taşması nasıl önlenir

Süt neden taşar?

Süt kaynama noktasına gelirken içerisindeki yağ kürecikleri suyun yüzeyinde birikir. Kaynamaya başladığında buhar yüzeye çıkmak ister fakat yağ kürecikleri buna engel olur. Alt tabakada biriken su buharı, yağ tabakasını ittirmeye çalışır. Sütün taşması ise bu basınç yüzünden olur.

Sütün taşmasını engellemek için ne yapmalıyız?
  • İlk bilinen şey sütün sürekli karıştırılmasıdır. Fakat bu vakit kaybettirici ve yorucu bir iştir.
  • Süt taşmasını engellemenin bir diğer yolu ise tencerenin ağız kısmına ve kenarlarına tereyağı sürün. Yağ sütün yukarı çıkmasını engelleyecek, sütünüz bu şekilde taşmayacaktır.
  • En etkili diğer yöntemde tencerenin içine tahta kaşık koymak. Sütün içine yan konulan tahta kaşık, süt kabardığında yağ tabakasına değecek ve basıncı engelleyecektir.
  • Sütün taşmasını önleyen bir diğer çözümde süt taşı. Bu taş tencerenin içine konulduğunda sütün taşmasını önlüyor. Bu şekilde sürekli süt kaynatanlar için pratik bir yöntem olabilir.
  • Türk kahvesi fincanının tabağını tencerenin dibine ters koyduğunuzda, oluşturduğu hava akımı sayesinde sütün taşması engellenir.

Yorum Bırakın