Güzellik

Siyah noktalar nasıl yok edilir?

Çoğu insanda görülen siyah nokta problemini muhakkak bir dönem siz de yaşamışsınızdır. Siyah nokta temizliği sanılanın aksine oldukça basittir. Özellikle gençlerde ve yetişkin insanlarda görülen bu problem, sivilce kadar insanın moralini bozar. Vereceğimiz ufak ama önemli ipuçlarıyla siyah noktaları yok etmek mümkün 🙂

Öncelikle siyah noktalar neden oluşur onu anlayalım. Cildin fazla yağlı oluşu, gözeneklerde yağ birikimine neden olur. Sivilce gibi, tükettiğimiz gıdalar da siyah noktaların oluşumuna ve gittikçe artmasına neden olur. Aynı zamanda ölü derinin düzenli olarak temizlenmemesiyle ortaya çıkar.

İşte siyah noktalar için evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemler:

Yeşil çay: Yeşil çayla ovalanan ve yıkanan yüz, gözeneklerin temizlenmesini sağlar.

Mısır unu – Sirke karışımı:  Bu karışımı orantılı ölçüde hazırlayıp maske şeklinde yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla nazikçe ovalayarak çıkarın. Bu hem kirleri hem de siyah noktaları temizleyecektir.

Limon: Limonu sıkıp eşit miktarda gülsuyu ile karıştırın ve bir pamuk yardımıyla cildinizi temizleyin. 15 günün sonunda cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmuş ve varsa yara izlerinin de iyileştiğini görmüş olursunuz.

Diş macunu: Yatmadan evvel diş macununu sorunlu yerlere uygulayın. Sivilce probleminiz varsa da bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Peeling: Yüzünüzü sabah akşam tercih ettiğiniz bir temizleme jeliyle yıkayın ve en son tonik kullanın. Bu yeni oluşmakta olan siyah noktaları yok eder.

* Siyah noktalar artık sandığınızdan daha kolay bir şekilde yok edilebilmekte. Deneyin ve yorumlarınızı bizimle paylaşın 🙂

Yorum Bırakın