Yaşam

Sivrisineklerden kurtulmanın yolları nelerdir? (Kesin çözüm)

Yazın gelmesiyle beraber en çok şikayet ettiğimiz konulardan biri şüphesiz sivrisineklerdir. Gece uykularımızı bölen ve ısırıklarından dolayı sürekli kaşınmamıza neden olan sivrisineklerden kurtulmanın yolları aslında oldukça basit. Sadece birkaç püf noktasıyla sivrisineklere kesin çözüm bulabilirsiniz.

Sivrisineklerden kurtulmak için fesleğen yetiştirin

Sivrisinekleri kovmak için en etkili yollardan biri kesinlikle fesleğendir. Çünkü sivrisinekler fesleğen kokusundan nefret eder. Aynı zamanda reyhan da oldukça etkilidir. Odanızda, özellikle baş ucunuzda bu bitkileri bulundurursanız sivrisinekler asla size gelmeyecektir.

Soğan ve sarımsak sivrisinek düşmanı

Kokusu itibariyle insanları bile rahatsız eden bir özelliği varken, sivrisinekleri kaçırması anormal bir durum değildir. Sarımsak yağını vücudunuza gece yatmadan önce sürerseniz tek bir sivrisinek bile size yaklaşamayacaktır. Kanada’da yapılan bir deneyde %100 sonuç alınmıştır.

Sivrisineklerden kurtulmanın yolları

Sivrisinek savar adaçayı

Sivrisineklerden kurtulmanın yolları arasında bir diğer etkili yöntem de adaçayıdır. Adaçayını demleyin ve etrafınızda bırakın.

Biberiye kokusu

Biberiye hem yenilebilen bir bitkidir hem de kokusuyla tüm sivrisinekleri bulunduğu yerden uzaklaştırır. Eğer bir bahçeniz varsa mutlaka su birikintisi olmamasına dikkat edin.

Koyu renk elbise

Sivrisineklerden kurtulmanın yolu açık renk giymekten geçer. Çünkü koyu renkli kıyafetleri sivrisinekler barınak olarak görür.

Limon yağı

Bir sprey şişenin içine yarım su bardağı su, 4 damla limon yağı ve 5 damla nane yağı koyun ve çalkalayın. Sivrisineklerden korunmak için vücudunuza bu karışımı sıkın.

Karanfil ve limon

Bir adet lime limonu tezgahın üzerinde biraz yoğurur gibi bastırın ve sulanmasını sağlayın. Ortadan ikiye kesin ve içine on adet karanfil saplayın. Sivrisinekler karanfil ve limon kokusunu sevmez.

Dipnot: Sirkenin güçlü kokusu da sivrisinekleri anında uzaklaştırır

Yorum Bırakın