Moda

Ramazanda nasıl kilo verilir?  

Sıcak ve uzun ramazan günlerinde istenmeyen kiloları vermek ve aynı zamanda sağlığın korunması için öncelikle güçlü ve dengeli bir iftar ve sahur sofrası hazırlamaya dikkat etmeliyiz. Bunaltıcı sıcaklarda, vücuttaki su dengesini korumak önemli. Bunun içinde su ihtiyacını en aza indirecek gıdaların tüketilmesi gerekli.İftar ve sahur yemekleri normal menülere göre daha çok zengin doğal olarak bu da beslenme alışkanlığımızda değişim yaratıyor.

050720130829545077711

Sahur zamanında sadece su ile niyet etmenin ve gece yatmadan önce yemek yemenin zararları çok büyük. Çünkü böyle beslenim yaklaşık 12 saat olan oruç süresini 18 saate kadar çıkarmakta. Bunun sonucunda da kan şekerimiz daha erken saatlerde düşüyor ve günümüz verimsiz geçiyor. Aksine sahurda ağır yemekler yenilmemeli. Çünkü yediğimiz ağır yemekler gece vakti uykumuzda yağa dönüşüyor. Böylelikle kilo vermek isterken üstüne kilo da almış oluyoruz.

En sağlıklı yöntem sahura zamanında ve mutlaka kalkınmalı, isteğe göre ya hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, az yağlı sebze ve zeytinyağlı yemekler tüketilmeli. Bu arada gün boyunca çok sıvı kaybı yaşandığı içinde sıvı dengesi düzenlenmeli.

1166752_1088646

Orucumuzu açtığımız İftar sofralarında ise iftar çorba ile açılmalı ve bir süre ara verilip öğütüldükten sonra da diğer yemeklere geçilmelidir. İftara peynir, zeytin gibi kahvaltılıklarla başlanıp daha sonra esas menüdeki yemeklere geçilmesi en doğrusudur. Başlangıç için beyne doygunluk hissi veren çorba en doğru yiyecektir. Oruç süresinde midemizin uzun süre boş kalması sonucunda bir anda çok yiyecek tüketimi hem kilo alımı sağlamakta, hem de mide ve kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bu hastalıklardan kaçınmak için iftarda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmeli. Dengeli olup, aşırıya kaçmamak şartı ile iftar ve sahur dilimleri arasına bir ara öğün eklenmelidir.

Ara öğünde ise yine aşırıya kaçmayacak şekilde tüketim kilo vermenizi sağlayacaktır.Öneri olarak ara öğünlerde taze meyvelerle yapılmış 1 kase meyve kompostosu ve gece yatarkan süt içilmesi rahatlamanıza sebep olucak. Ya da haftada 2-3 kez ara öğün yerine sütlü tatlı veya güllaç da yenilebilir 🙂

 

 

Yorum Bırakın