Yaşam

Para biriktirme yolları nelerdir?

Çoğu zaman paramızın hesabını yapamayız. Kredi kartının ekstresi geldiğinde harcadığımız paraya bazen biz bile inanamıyoruz. Maalesef çoğu zaman bu durumda olabiliyoruz. Para biriktiremiyorum diyenlerin hep ortak sorunu giderlerin fazla olması. Gelir-gider dengesini bir türlü tutturamayanlar ay sonunu getiremiyor. Oysaki uygulayacağımız ufacık para biriktirme taktikleri bizi fazla harcamadan uzak tutacak ve ay sonunu rahatlıkla getirebileceğiz. En basiti, her yeni çıkan ürünü alma ihtiyacı hissetmesek, bizi baştan rahatlatacaktır. Yavaş yavaş tüketim çılgınlığımıza son verecek ve para biriktirmenin keyfini yaşadığımızda hedefimize ulaşmış olacağız.

Para biriktirme taktikleri nelerdir?

 • Para biriktirmenin en kolay yolu kumbaradır. Aynı çocukluğumuzda olduğu gibi, elimize geçen bozuk paraları kumbaraya attığınızda, biriken paraya siz bile inanamayacaksınız. Kendinize bir hedef koyun ve her gün oraya para atmaya çalışın. Farkında olmadan para biriktirme alışkanlığı kazanmış olacaksınız.
 • Giderlerinizi kısıtlamaya bakın. Kalem kalem yazdığınız tüm giderler gün geçtikçe gözünüzde büyüyecek ve aslında harcadığınız şeylerin ne kadar fazla olduğunu farketmiş olacaksınız. Bu şekilde aynı zamanda hesabınızı bilip daha kontrollü ilerleyeceksiniz.

para biriktirme yolları

 • Üye olduğunuz halde gitmediğiniz spor salonunun, okumadığınız halde her hafta gelen derginin üyeliklerini sonlandırın. Bu şekilde cebinize verdiğiniz zararın anında farkına varacaksınız.
 • Kredi kartınızın limitini sınırlayın. Kredi kartı en basit ve kontrolsüz harcama aracıdır. Bu yüzden kartınıza bir limit koymak, hatta limitinizi azaltmak sizin alışveriş yapmanızı engelleyecektir. Özellikle kredi kartının taksit seçeneğini kapatırsanız, daha kolay alışveriş yapmaktan kurtulursunuz. Unutmayın, taksitler bitmedikçe para biriktirme imkanınız oluşmayacaktır.
Para biriktirilebilmek için;
 • Dışarda yemek yemekten vazgeçin. Süslü tabaklar, hazır fast food yiyecekler ve daha bir çoğu sizin bütçenize tamamiyle zarar. Bunun yerine evde yemek yemeyi tercih ederseniz, daha az harcama yapmış olursunuz.
 • Alışveriş merkezlerinde gezmekten bir süre uzak kalın. Her gördüğünüz giyecek ya da yeni çıkan teknolojik bir alet sizi kendisine çekecektir. Bir avmye girdiğinizde bir şey almadan çıkmak neredeyse imkansızdır. Bunun için avmye gitmemek en doğru karar olacaktır.
 • Her gördüğünüz şeyi ihtiyacınız varmış gibi düşünmekten vazgeçin. Unutmayın ki, ihtiyaçlar asla bitmez. O eşyayı gerçekten ne kadar kullanacaksınız? O olmadan yapamaz mısınız? İlla ihtiyacınız varsa indirim kovalayın, alternatiflerini düşünün.
 • Kendinize bir hedef koyun. Tatil mi yapmak istiyorsunuz? Ev mi alacaksınız? Ya da uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz bir araba mı almak istiyorsunuz? Bunları düşünerek kendinizi motive edin. Bu motivasyonla emin olun almayı düşündüğünüz her şeyi en az iki kere gözden geçireceksiniz.
 • Kumbaraya koyacağınız paraya bir hedef belirleyin. ‘En az 1 lira her gün atacağım’ ya da ‘cebimdeki bütün bozuk paraları her gün oraya koyacağım’ gibi. Kumbara mutlaka göz önünde bir yerde durmalı ki kendini hatırlatabilsin. Kesinlikle kilitli bir kumbara yerine, açılmayan kumbaraları tercih edin. Bu şekilde içinden para alamamış olacaksınız.
 • Bankada bir paranız varsa, vadeli hesaba ya da birikim hesabına yatırın ki değer kazansın. Her ay oradan para çekmek yerine, para yatırmaya çalışın. 100 lira bile çok şey farkettirecektir.
 • Kısa mesafe yerlere taksi tutmak ya da otobüsle gitmek yerine yürümeyi tercih edin. Özellikle arabayla sık sık dışarı çıkmamaya çalışın. Son zamanlarda yakıttaki artış nedeniyle, ulaşım oldukça pahalaştı. Toplu taşıma yollarını tercih ederseniz, büyük bir kar elde etmiş olursunuz.
 • Dışarda kahve içmek yerine, evinizde kahvenizi için ya da bir kahve termosu edinin. Böylelikle dışarıda da kahvenizi yudumlayabilir, aynı keyfi yaşayabilirsiniz.
 • Evde yokken yanan kombi sizin pek işinize yaramayacaktır. Bu yüzden bunların kontrolünü iyi yapın. Oturmadığınız odada kaloriferi kapatabilirsiniz. Su tüketimi de en dikkat etmeniz gereken durumlardan biridir.

‘Whatsapp’ta ekran görüntüsü bildirimi geliyor!’ adlı yazımıza mutlaka göz atın.

Yorum Bırakın