Düğün

Nişan adetleri nelerdir? Nişan hazırlıkları nasıl yapılır?

Aileler tanışmış, söz yapılmıştır. Artık sıra nişan hazırlıklarına gelmiştir. Bir diğer keyifli ve aynı zamanda meşakkatli bir yolculuğa başlıyor olacaksınız. Her yerde nişan adetleri farklıdır. Bu yüzden mutlaka damat ve gelin tarafı bu konuda birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmalıdır. Son dakikada gelişecek sürprizler keyfinizi kaçırabilir. Bu aşamada mutlaka büyüklere danışılmalıdır. Nişan adetleri denilince şüphesiz akla nişan alışverişi gelmekte. Öncelikle bir önceki yazımıza mutlaka göz atın.

Nişan bohçası nasıl hazırlanır?

Gelin ve damat bohçası hazırlamak en yorucu aşamadır. Bazı yörelerde ailelere de bohça hazırlanır. Bu dediğimiz gibi sizin adetlerinize göre değişir. Karşı taraf bohça hazırlıyorsa size, ona göre siz de ufak bir bohça hazırlayabilirsiniz.

nişan adetleri

Bir diğer önemli aşama sürekli takacağınız evlilik alyansınızı seçmek. Eşiniz sizin alyansınızı alırken, siz de eşinizin alyansını alacaksınız. Bu nedenle hem uyumlu bir model seçmeli, hem de bütçenizi ona göre karşılıklı ayarlamalısınız. Burada en güzelini seçmek için biraz zaman kaybedebilirsiniz. Aynı zamanda nişanda takılacak takıları da bu aşamada seçmek gerekiyor.

Şimdiyse son ve en önemli aşama nişanın nerede yapılacağıdır. Nişan törenini her zaman kız tarafı üstlenir. Çok büyük bir organizasyon istiyorsanız, bunun için mekan seçimini de iyi yapmanız gerekmekte. Çok davetliniz varsa durumunuza göre bir organizasyon şirketiyle anlaşabilirsiniz. Kalabalık olmayacaksanız evde de bu organizasyonu yapabilirsiniz. Ailenizde saygı duyduğunuz bir büyüğünüze nişan konuşmanızı yaptırın ve yüzükleri takmasını rica edin. İşte bu kadar, detayları süslemek size kalmış 🙂

Yorum Bırakın