Sağlık

Nane yağı ne işe yarar? İşte mucizevi faydaları

nane yağı ne işe yarar

Nane yağı mucizevi bir bitkidir. Nane yağını dudak dolgunlaştırma, burun tıkanıklığını yok etme ve bunun gibi bir çok sorun için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

nane yağı faydaları nelerdir

İçeceklerimize, yemeklerimize ve salatalarımıza en çok yakışan bitkilerden biri de nanedir. Peki nanenin ve nane yağının her derde deva olduğunu biliyor muydunuz? İşte nane yağının bilinmeyen faydaları:

Nane yağı ile aknelerden kurtulabilirsiniz

Çeyrek su bardağı şekerin içine bir tatlı kaşığı nane yağı ekleyin. Daha sonra iyice karıştırın ve bunu yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın ve nemlendirici sürün.

Güneş yanıklarının acısını hafifletir

Yarım bardak soğuk çay hazırlayın. Hazırlarken mutlaka şekersiz olmasına gayret edin. İçerisine 1-2 damla nane yağı ekleyin, bu karışımı soğukken temiz bir pamuk yardımıyla güneş yazdıklarınızın üzerine sürün. Acınız yarı yarıya hafifleyecektir.

Mide kramplarını önler

Eskiden annelerimiz midemiz ağrıdığında veya hasta olduğumuzda hemen nane limon çayı hazırladı. Gerçekten bunun çok faydasını görürdük. Bu şekilde nane limon çayı yada biraz suya damlatılmış nane yağı ile midedeki kasılmaları engelleyebilirsiniz.

Hıçkırığı yok eder

Bir bardak suyun içine birazcık tuz attın ve 4-5 damla limon sıkın. Ardından biraz nane yaprağı ya da 1-2 damla nane yağı ekleyip güzelce karıştırın. Hıçkırığınızın tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

Migrene karşı iyi gelir

2-3 damla nane yağını parmak uçlarınıza alın ve elinizde birazcık ısıtın. Daha sonra şakaklarınıza hafifçe masaj yapın. Böylece ağrınız hafifleyecek ve nane yağının kokusu size iyi gelecektir.

Doğal bir oda parfümdür

Su doldurduğunuz bir bardağın içine nane yağı damlatın ve taze naneyi sapları ile birlikte içine koyun. Bu şekilde eviniz ferahlayacak ve mis gibi kokacaktır.

Ağız kokusunu yok eder

Sigaradan kaynaklı koku veya dişlerinizden kaynaklı kokuları nane yaprağını çiğneyerek ya da biraz nane yağı ile yok edebilirsiniz. Evinizde diş macununun bittiğini fark ederseniz bir yaprak naneyi bir çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı deniz tuzunu bir kaba alın. İçine birazcık su ekleyin ve güzelce döverek ezin. Bu şekilde doğal bir diş macun elde edeceksiniz.

Tıkanan sinüslerinizi açar

Sinüzit sorunu yaşayanlar mutlaka bu yöntemi uygulamalıdır. Yarım litre suyu kaynatın ve içerisine 4-5 damla nane yağı ekleyin. isterseniz birazda nane yaprakları atabilirsiniz. Ardından kafanızı bir havluyla kapatın ve su buharını solumaya çslışın. Bu şekilde sinüsleriniz rahatlayacak ve tıkalı olan sinüsleriniz tamamen açılacaktır.

Mide bulantısına iyi gelir

Otobüs yolculuğu yaparken midemiz bulanabilir. Bunu engellemek için naneli şeker yerine nane veya nane yağını koklarsanız mide bulantısını bastırmış olursunuz.

Yorum Bırakın