Sağlık

Kolay doğum yapmanın yolları

kolay doğum yapmanın yolları

Hamilelik süreci anne ve baba adayları için hayatlarındaki en mutlu süreçtir. Hem psikolojik olarak hem de manevi yönden ailenin yeni ferdine kavuşmanın heyecanı içerisindedirler. Kolay doğum konusunda özellikle anneler bu zamanda çok daha fazla meraklı ve düşüncelidir. Öncelikle doğum, sonrasında da bebek bakımı hakkında sürekli araştırma yapar. İyi ve kötü endişeler, doğumun nasıl gerçekleşeceği planları vs.

Kolay doğum gerçekleştirmek için size son aylarda neler yapabileceğinizi anlatan bir yazı hazırladık. Uzmanlar bu yöntemleri her hamile kadının mutlaka uygulaması gerektiğini söylüyor.

Kolay doğum yapmanın yolları nelerdir?

Doğru nefes egzersizlerini uygulayın

Doğum için nefes egzersizleri gerçekten çok önemli. Anneyi doğuma daha hazırlıklı hale getirir. Kasılmalar ile baş etmesini sağlar ve bebeğe daha fazla oksijen gönderir. Doğumun daha kolay bir süreçte ilerlemesini sağlar. Nefes egzersizleri için doktorunuzdan öncesinde mutlaka bilgi alın.

Folik asiti ve vitaminleri unutmayın

Hem sizin hem de bebeğin gelişimi için doktorunuzun tavsiyesiyle mutlaka folik asit kullanın. Aynı zamanda hamilelikten itibaren verilen vitaminleri eksiksiz olarak alın. Bebeğin beyinsel ve fiziki gelişimi için bunlar şart.

Dengeli beslenin

Doktorunuzun beslenmeyle ilgili söylediklerine kulak verin. Kırmızı et, balık, organik tavuk tüketmeye çalışın. Özellikle protein, demir ve vitamin alımı hamilelikte çok önemli. Haftada en az iki kes et ürünleri tüketin, tuzu ve şekeri azaltın. Hamilelik şekeriniz çıktıysa ona uygun bir beslenme programı tercih etmelisiniz. Hazır gıdalardan katiyen uzak durun.

Hamilelik egzersizleri, yoga, pilates kurslarına katılabilirsiniz

Bu tarz kurslar sizin vücudunuzu ve psikolojik olarak zihninizi doğuma alıştıracaktır. Şu sıralar en çok tercih edileni hamilelik pilatesi. Bu egzersizler pelvis bölgesinin daha esnek olmasını sağlayıp, kaslarınızı güçlendirecektir. Bunun haricinde evde de dikkatli olmak kaydıyla kolay doğum için egzersizler yapabilirsiniz.

Her gün yürüyüş yapın

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren mutlaka her gün en az 1 saat yürüyüş yapın. Özellikle normal doğum düşünüyorsanız, fiziksel olarak sizi doğuma hazırlayacak en önemli etken yürüyüştür. Doktorların en büyük tavsiyelerinden de biridir. Aynı zamanda hamilelik boyunca fazla kilo almamızı da engelleyecektir.

kolay doğum yapmanın yolları nelerdir

Su tüketmek önemli

Bunu her zaman alışkanlık haline getirirsek, hamilelik sırasında da bu zor olmayacaktır. Her gün asla atlamadan en az 2-2,5 litre su tüketmek gerekmekte. Vücuttaki toksinlerden kendimizi arındırmamız önemli.

Doğum tercihinizi belirleyin

En sağlıklı doğum şekli tabii ki normal doğumdur. Ama sağlığınızı ve bebeğinizi tehdit eden bir durum varsa, diğer doğum şekillerini de doktorunuzla konuşarak kararlaştırın.

Doğum çantasını önceden hazırlayın

Doğumun ne zaman nerde yakalayacağı belli değildir. Her şey planlı gitse dahi, bebeğiniz dünyaya erken gelmeye karar verebilir. Bu yüzden çantanızı önceden ayarlamakta fayda var.

Hastanenizi iyi seçin

En önemli konulardan biri ise hastane seçimi. İçinize sinmeli ve daha önceden orada doğum yapmış kişilerle de görüşerek hastanenize karar vermelisiniz. Koşullarını ve doktorlarını araştırın. Fiyat bilgisini önceden alın.

Hamilelikle ilgili kitaplar edinin

En başarılı hamilelik kitaplarını araştırın. Bu kitaplar sizi hamilelik boyunca yalnız bırakmayacak ve psikolojik olarak sizi hazırlayacaktır.

Yorum Bırakın