Yeme/İçme

Kış çayı nasıl yapılır? Evde kış çayı tarifi

Kışın içilebilecek en güzel içeceklerden biri şüphesiz kış çayı. Bir çok şeye iyi gelen ve bu kış günlerinde içinizi ısıtacak bu çayı enerji toplamak için her gün içebilirsiniz. Kış çayının yapımı gerçekten çok basit. İçinde bir sürü yararlı bitki bulunduğu için, vücudunuz için gerekli olan bütün vitaminleri bu çayla karşılayabilirsiniz. Kış çayının faydaları saymakla bitmez. Özellikle grip, soğuk algınlığı vs. için bağışıklığınızı da güçlendirebilirsiniz. Bununla birlikte bol su tüketimi de oldukça önemli.

Kış çayını yaptıktan sonra hemen taze şekilde tüketmekte fayda var. Kış çayı nasıl demlenir? Bu aşama çok önemli. Demleme süresi geçtiği an çayın bir etkisi kalmayacaktır. Bu yüzden süreyi ayarlamakta fayda var. Kış için bitki çayı tercihiniz mutlaka kış çayı olmalı. Evde kış çayı yapımı aslında çok basit.

Kış çayı nasıl demlenir

Kış çayının içinde neler var?

İşte kış çayı tarifi:

2 yemek kaşığı ıhlamur
1 yemek kaşığı adaçayı
1 adet kabuk tarçın
3-4 adet karanfil
1 elmanın kabuğu
1 yemek kaşığı papatya
2 küçük parça zencefil
2 adet okaliptüs yaprağı
2 yemek kaşığı kuşburnu

Kış çayı kaç dakika kaynatılır? Nasıl demlenir?

Tüm bitkiler bir yerde karıştırılır. Bir demlikte su kaynatılır ve her bardak için 1 tatlı kaşığı kadar karışımdan konulur. Kış çayının demlenmesi için 5 dakika bekletilmesi yeterlidir. Süzülerek fincana konulur. İsteğe göre limon suyu ve bal eklenir.

Kış çayını hamileler içebilir mi?

Kış çayını hamileler tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Çünkü hamilelik döneminde bitki çayı kullanımı pek önerilmez. Maalesef hamileliğin ilk zamanlarında bitki çayları düşüğe neden olabilir.

Kış çayının zararlarını soranlar oluyor. Her bitkide olduğu gibi her şeyin fazla tüketimi vücudu yorabilir, zarar verebilir. Bu yüzden günde 1 kere tüketilmesi kafidir.

Ayrıca ‘beyaz çay ve faydaları’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz 🙂

Yorum Bırakın