Yeme/İçme

Kinoa nedir? Kinoa nereden alınır? Kinoa ne işe yarar?

Kinoanın İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir çeşit tahıl olduğu söylenir. Kinoa tohumları tam protein içerir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitlere sahiptir. Bu yüzden kinoa bitkisi çok nadir bulunur. Özellikle vejeteryanlar için vazgeçilmezdir. Kinoa glüten de içermez. Kinoa gevrekleri ise yulaf gevreğine tercih edilebilir. Kalori açısından çok düşük bir tahıl değildir ama son zamanlarda Şeyda Coşkun diyetlerinde sıklıkla kinoa adı geçmekte. Bunun başlıca nedeni de protein açısından çok zengin olması ve yüksek oranda lif içermesi. Tabii ki aşırı kinoa tüketimi de kilo vermenizi zorlaştırabilir. Bu yüzden kontrollü tüketmek gerekir.

Bu videoda İdil Tatari çok güzel anlatmış, bakın kinoa nasıl pişiriliyor?

 

kinoa

Kinoanın yararları

Kinoa özellikle kabızlığa karşı muhteşem bir besin kaynağı. Aynı zamanda diyabet hastalarının kan şekerini de düzenliyor. Kinoanın en önemli özelliği süper oksit dismutaz enzimi içermesi. Bu enzim yaşlanmayı geciktiriyor, cildi yıpranmaya karşı koruyor. Doku yenilenmesini sağlarken, serbest radikallerin verdiği zarardan modern yaşamın hücreleri hırpalamasına kadar koruyor. Böylece çağın veremi denilen kanser hastalığını da önlemiş oluyor. Kinoa içeriğindeki lignin hormonunun sebep olduğu kanser türlerine karşı da koruyor. Meme kanserini önleyici özelliğe sahip; kalbi de kuvvetlendiriyor. Kuersetin adlı madde de kinoayı vazgeçilmez kılıyor. Kuersetin anti oksidan olmasının yanısıra, bahar alerjilerine karşı da iyi bir destek. Gluten tahıllarda bulunan ve un yoğurulduğunda hamura yapışkan formu veren proteindir. Bu sayede hamur maya tutar. Çölyak hastaları glutene karşı alerjiktir. Unlu mamüller tükettiklerinde sorunlar yaşayabilirler. Kinoa gluten içermediği için alerjisi olanların protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kinoa bulgur gibi haşlandıktan sonra salatalara eklenerek de yenilebiliyor. Kavrulup müslilere katılabiliyor. Un haline getirilip kurabiye, kek, hamur işlerinde, ekmek yapımında kullanılabiliyor. Baskın bir tadı olmadığı için istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

*Kinoa Macro Center’da satılmakta. Aynı zamanda benim gibi internetten de satın alabilirsiniz 🙂 Organik gıdalar satan yerlerde, internet sitelerinde kolaylıkla bulabilir veya büyük süpermarketlerden de satın alabilirsiniz.

‘Chia tohumu nedir? Nerede satılır ve faydaları nelerdir?’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  • BU ÜRÜN ÇOK KÖTÜ SALI AKŞAMI YOGURDA KATIP 1 PAKET YEDİM MİDE BULANTISI BAŞ DÖNMESİ TANSİYONUM YÜKSELDİ RESMEN ZEHİRLENDİM ZANDETTİM . İNANIN ÇARŞAMBADAN PAZAR GÜNÜNE KADAR HALSİZ YATTIM BOŞ YERE İNSANLARI DOLANDIRMAYIN LÜTFEN.
    İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR UCUZ OLMAMALI ÜRÜNÜ İADE ETMEYE KALKSAM NEDENSE SATARKEN MELEK İADE ETMEYE KALKIŞIRSAN TAM TERSİ AZRAİL OLUYORLAR KARAR VERDİM KULLANMAYACAĞIM

Yorum Bırakın