Diyet Öne Çıkanlar

Kilo vermek için yapılması gereken 9 altın kural

Diet. Dieting concept. Healthy Food. Beautiful Young Woman choosing between Fruits and Sweets. Weight Loss

Kilo vermek için bir dolu çaba gösteriyoruz, her türlü taktiği deniyoruz. Diyetlere uzun süre sadık kalmaya çalıştığımız anlar bile oluyor 🙂 Fakat yine de kilo vermek konusunda maalesef zorlanıyoruz. Kilo verme yöntemleri adı altında yapmadığımız şey kalmadı. Peki bu işte bir yanlışlık olduğunu düşünmediniz mi?

kilo vermek için
İşte hayatımızda kalıcı hale getirmemiz gereken altın değerinde kurallar:

  • Protein tüketmeye çalışın

Protein tüketmeniz sizi tok tutacak ve yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Bu yüzden yağ ve karbonhidrat içerikli gıdalar değil, mümkün oldukça protein ağırlıklı beslenmeye çalışın.

  • Egzersiz yapın

Gün içinde kendinizi moralsiz ve sinirli hissettiğinizde canınız tatlı yemek ister. Çünkü kan şekeriniz düşer ve yemek ihtiyacı doğar. Bunu engellemek için günlük kendinize uygun egzersiz hareketleri belirleyin ve vücudunuza uygun hareketler yapın. Bunu alışkanlık haline getirmeniz çok önemli. Hele ki işiniz gereği hareketsiz kalıyorsanız, bu sizin için çok daha önemli. Yoğun tempolu sporlar sizi yoruyorsa, yoga ve pilates gibi daha dingin spor türlerini seçebilirsiniz. Önemli olan kilo vermek ve vücudun kan şekeri dengesini düzenleyebilmek.

  • Sakın aç kalmayın!

Her gün aynı kalori düzeyinde yiyecekler tüketmeye çalışın. Bir gün az tükettiğinizde kendinizi aç hissedecek ve daha çok yemek yeme ihtiyacınızı maalesef tetiklemiş olacaksınız. Kilo vermek isteyeyim derken daha çok kilo alacaksınız. Bir gün çok, bir gün az olmaktansa, dengeli beslenmek vücudunuzun artık o dengeyi kabul etmesine ve ona göre bağışıklığınızı ayarlamasına neden olacaktır.

  • Gereksiz yağ tüketiminden uzak durun

Özellikle yemeklerinizde aşırı yağ kullanımına giderseniz, vücudunuzun bu yağları depolamasına neden olursunuz. Böylece o yağlar sizi hiçbir zaman terketmez 🙂

  • Mutlaka su için

Günde en az 2 litre su içme kuralını hiçbir zaman atlamayın. Çünkü su içmezseniz yağ yakımı gerçekleşmez ve ciğerleriniz yeteri kadar çalışmaz. Su altın kurallardan en önemlisidir.

  •  Sipariş verirken aşırıya kaçmayın

İlk siparişi veren hep siz olun. Çünkü arkadaşlarınızın verdiği siparişler sizin aklınızı karıştırıp, daha kalorili bir gıda tüketmenize neden olabilir. Her zaman yiyeceklerinizi hafif tutmaya çalışın ve sizi rahatsız etmeyecek kadar tüketin.

  • Asla uykusuz kalmayın 

Uykusuz kalmak metabolizmanızı bozar ve doyma hissiniz azalır. Çünkü insan uyku halinde daha çok kalori yakar. Aynı zamanda uykusuz kalma durumunda iştah açılır. Uzmanların yaptığı bir araştırma neticesinde günde 6 saatten az uyuyanlarda obez olma riski yüzde 27 daha fazladır.

  • Ürünlerin paketlerine aldanmayın

Ürünlerin paketleri ne kadar ilgi çekici olursa, insanın yemek hissi o kadar fazla olur. Bu yüzden üzerinde yazılanlara kanmayın ve ürünün içeriğini mutlaka okuyun. ‘Az tuzlu’ veya ‘ az yağlı’ terimleri bazen tamamen yanıltıcı olabiliyor. Bu yüzden bunların sizi yoldan çıkarmasına izin vermeyin.

  • Kalorisiz atıştırmalıklar tercih edin

Çok acıktığınızda yiyeceklere yönelmek yerine, badem, ceviz, kuru üzüm gibi daha hafif ve zararsız atıştırmalıklar yanınızda bulundurun ve tüketin. Sizi bir sonraki öğününüze kadar tok tutacak ve pişman etmeyecektir 🙂

Yorum Bırakın