Moda

Kilo nasıl alınır? Kilo alma yöntemleri nelerdir?

Evet çoğu kişi kilo vermeye çalışırken, bazılarımız da kilo alma derdinde olabiliyor. Çünkü fazla kilo kadar, aşırı zayıf olmak da sağlık problemleri doğurabiliyor. Zayıflık oranını hesaplarken yağ oranı ele alınıyor. Eğer vücut yağ oranı bayanlarda 9-10 kg altı, erkeklerde 7-8 kg altında ise zayıf olarak nitelendiriliyor.

İnternette araştırdığımda kilo almak isteyenlere herkes abur cubur yemesini tavsiye etmiş. Bu çok yanlış bir yöntem. Bu yiyeceklerin içerisinde yağ ve şeker oranı oldukça fazla, kilo almak isterken başka türlü sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Bu yüzden yemek yerken aldığımız besinlerin öncelikle sağlıklı olmasına dikkat etmeli ve kalori miktarını arttırmamız gerekmektedir.

İşte kilo almanın yolları:

– Yediğiniz her öğünde karbonhidrat-protein-yağ üçlüsünün oranları dengeli olmalıdır.

– Özellikle omega-3 yönünden zengin olan gıdaları tüketin. En bilineni tabii ki balık.

– Günde 3 öğün yemek tüketin ve ara öğünleri kesinlikle atlamayın.

– Meyve ve kuruyemiş bolca tüketin (fındık, ceviz gibi)

– Kurubaklagil tüketmeye önem gösterin.

– Yemeklerinizin porsiyonlarını her zaman büyük tutun.

– Yediğiniz salatanın kalorisini arttırmaya çalışın. Salataya mısır, susam, peynir ve kuruyemişler katarak kalorisini zenginleştirin.

– Çorbalara et suyu ve krema ekleyebilirsiniz.

– Su tüketiminizi yemeklerden yarım saat önce veya sonra yapın.

– Asitli içeceklerin kilo yaptığı bir gerçek ama sağlık açısından meyveli süt, ayran gibi içecekleri bolca tüketebilirsiniz.

– En önemlisi mutlaka doktora danışın. Yediklerinize rağmen herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı kilo alamayabilirsiniz. Bunu dikkate alın.

Yorum Bırakın