Sağlık

Kayısı yağı cilde nasıl uygulanır?

Yağların mucizevi etkisinden her zaman faydalanmalısınız ve yüzünüze kimyasallardan çok, doğal bitkisel yağlar kullanmayı tercih etmelisiniz. Kayısı yağı da bu muhteşem yağlardan biridir. Kayısı yağı içerisinde karoten, potasyum ve E vitamini içerir. Bu yüzden cildin yeniden yapılanmasına ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Kayısı yağının faydaları nelerdir?

  • Cilde yoğun bir nem sağlar.
  • Cildi korur ve çatlamasına engel olur.
  • Tüm cilt tipleri kayısı yağını kullanabilir, sivilcelerden sonra kalan izlerin yok edilmesine yardımcı olur.
  • Yüzünüzde oluşmuş çizgilerin görünümünü hafifletir, daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar.
  • Bu yağ güneşin zararlı ışınlarına karşı tam bir koruyucudur. Bu yüzden dışarıya çıkmadan önce cildinize kayısı yağını sürebilirsiniz.
  • İçerdiği ev vitamini sayesinde cildinizi gençleştirir.
  • Kayısı yağı çatlaklar için de oldukça faydalıdır. Cildin kolajen yapısını arttırır, ciltte en alt tabakalarına kadar emilmesini sağlar.
  • Alerjik bünyeler de kayısı yağını rahatlıkla kullanabilir.

kayısı yağı yararları

Kayısı yağı nasıl kullanılır?

Kayısı yağı doymamış bir yağdır, bu yüzden cildinize direk uygulamak yerine biraz su ile hafif inceltmelisiniz. Bu şekilde cildinizde daha fazla etkisini gösterecektir. Aromatik bir yağ olduğu için kozmetik sektöründe de sürekli kullanılmaktadır. Aynı zamanda şampuanlarınızın içine birazcık damlattığınızda, saçlarınıza yoğun bir nem kazandırdığını ve saçlarınızın daha parlak olduğunu farkedeceksiniz. Duştan sonra da cildinizi kayısı yağıyla nemlendirebilirsiniz.

Yüzünüzde, göz çevrenizde, el ve ayak bakımınızda rahatlıkla kayısı yağını kullanabilirsiniz. Cildin sıkılaşma sürecini hızlandırır ve aynı zamanda renk tonunun daha eşit olmasını sağlar. Yaşlanma belirtilerini yok eder. İltihap önleyici özelliği sayesinde egzama ve diğer cilt rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. içerisinde omega 6 yağ asidi vardır. Bu yüzden yüz bakımı rutinlerinize mutlaka kayısı yağını eklemelisiniz.

Kayısı yağı yüze nasıl uygulanır?

Makyajdan yorulan cildinizi rahatlatmak için kayısı yağıyla yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Bunun için temizlenmiş bir cilde avucunuza birkaç damla kayısı yağını damlatarak masaj yapın ve yedirmeye çalışın. Gece bu uygulamayı yaptığınızda sabah yağın tamamiyle emilmiş olduğunu göreceksiniz. Ayrıca saç köklerinize kayısı yağıyla masaj yaptığınızda, saçınızın daha kısa sürede uzamasını sağlamış olursunuz. Kayısı yağından tam verim alabilmek için kayısı yağını soğuk veya sıcak bir şekilde değil, biraz benmari usulü ılıtılmış bir şekilde kullanırsanız, daha etkin bir uygulama sağlamış olursunuz. Losyonlarınıza, vücut nemlendiricilerinize bir kaç damla kayısı yağından damlatabilir ve daha yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kayısı yağı tüylenme yapar mı?

Asla tüylenme yapmaz. Cildi besler, nemlendirir ve ciltteki batıkları yok eder. Soğukdan kuruyan bacaklarınıza kayısı yağını uygulayıp nem kazandırabilirsiniz.

Kayısı yağı nerede satılır?

Artık bir çok kozmetik mağazalarından ve aktarlardan, aynı zamanda eczanelerden kayısı yağını temin edebilirsiniz. En güvenilir olanı sertifikası olan ve en bilinen markalardan satın almak. Bunun için büyük aktarları tercih edebilirsiniz.

Kayısı yağı sivilce iyi gelir mi?

Kayısının yağı daha çok sivilce sonrası izleri yok edilmesinde etkilidir. Yeni oluşacak olan sivilcelerin oluşmasını engeller. Bu yüzden sivilceler için mutlaka doktordan yardım almalısınız.

 

Bahar makyajı trendi

Yorum Bırakın