Sağlık

İncir çekirdeği yağı nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

İncir çekirdeği yağı olduğundan aktarda alışveriş yaparken bir müşterinin aktarcıya sormasıyla haberdar oldum. Meğerse inanılmaz faydalı ve güçlü bir yağmış. Malum ülkemizde de incir bolca yetişen bir bitki olduğu için, araştırmaya karar verdim. Türkiye incir çekirdeği yağı konusunda çok gelişmiş, hatta ihracatını bile yapmaya başlamış. İncir çekirdeği yağı, sivilcelere ve özellikle saç bakımında mucizevi etkiler sağlıyor. Aynı zamanda Omega 3 ve 6 içeriğiyle vücudunuza çok iyi geliyor.

İncir çekirdeği yağı nelere iyi geliyor?

  • Akneli, sivilceli ciltlerde antiseptik özelliğiyle düzenli kullanıldığı taktirde tedavi edici bir etkiye sahip.
  • Omega yağları içerdiği için cildi içten ve dıştan besleyerek nemlendirir.
  • Lif bakımından oldukça zengin bir yağ. Bu yüzden zayıflamak isteyenler ve sağlıklı bir yaşam seçenler için destekleyici bir besin.
  • Antioksidan kaynağı olan incir çekirdeği yağı, A, E ve K vitamini sayesinde metabolizmayı güçlendirir.
  • Saç dökülmesine karşı incir çekirdeği yağını mutlaka denemelisiniz. Haftada iki üç kez maske şeklinde ya da şampuanınıza karıştırarak uygularsanız, saçlarınızın gün geçtikçe toparladığını ve saçlarınızdaki ağırlığın ortadan kalktığını gözlemleyebilirsiniz. Saçlarınızın uzama hızından şikayetçiyseniz ve çok kuru olduğunu düşünüyorsanız, incir çekirdeği yağı saçlarınızı besleyerek daha çabuk uzamasını ve nem kazanmasını sağlayacaktır.
  • Fazla balık tüketemeyen biriyseniz, kalp sağlığınız için incir çekirdeği yağını kullanabilirsiniz.

incir çekirdeği yağı faydaları nelerdir

İncir çekirdeği yağı sivilcelerde nasıl kullanılır?

Özellikle ergenlik dönemi sivilceleri uzun süre bizimle kalır. Piyasada bir sürü ilaç olsa da beklenen etkiyi göstermeyebilir. Gece yatmadan önce bir kulak çubuğunu incir çekirdeği yağına batırarak sivilceli bölgenize uygulayın. Daha sonra uyandığınızda cildi kurutmayacak ve peeling etkisi vermeyecek bir yıkama jeliyle cildinizi temizleyin. Su bazlı nemlendiricinizi sürün ve bunu sivilceniz geçene kadar her gece uygulayın. Sivilce iz kalmadan yok olacaktır.

İncir çekirdeği yağı vücut çatlaklarına iyi gelir mi?

Maalesef çoğu kadın vücut çatlaklarından muzdariptir. Tedavisi olmayan bir durum olduğu için mümkün oldukça çatlakların görünümünü hafifletmek için besleyici ürünler kullanmamız gerekmektedir. Bunun için incir çekirdeği yağı haftada en az üç kere cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Zamanla ciltteki çatlak izlerini yok edecek ve görünümünü en aza indirecektir.

Dudak uçukları için incir çekirdeği yağı kullanımı

Sabah uyandığımızda dudağımızda nadirende olsa uçuk çıktığını görürüz. İyileşme süreleri maalesef çok uzun olan bu uçukların tedavisi aslında çok basit. İncir çekirdeği yağını uçuğun çıktığı bölgeye günde 3 kere uygulayın. İyileşme sürecinin hızlandığını ve uçuğun geçtiğini göreceksiniz.

‘Çay ağacı yağı nedir? Nelere iyi gelir?’ adlı yazımıza mutlaka göz atın.

Yorum Bırakın