Moda

Hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi ve özellikle yağı artık oldukça sık kullanılmaya başlandı. Yemeklerde, cilt bakımında, kirpik bakımına kadar da günlük hayatımıza girdi. Özellikle Hollywood’un gözdesi haline geldi. Sizler için hindistan cevizinin faydalarını araştırdım, öğrenmekte fayda var 🙂

73346364

Hindistan cevizi, palmiyegiller familyasında yer alır. Tropikal bölgelerde yetişen hindistan cevizi hurma cinsinden bir ağacın yemişidir. Anavatanı Fas’tır. Portakaldan daha büyüktür. Kabuğu oldukça serttir. Hindistan cevizinin içinde sütümsü bir sıvı bulunur. Büyük hindistan cevizi ve küçük hindistan cevizi olmak üzere 2’ye ayrılır. Küçüğü hekimlikte kullanılır.

Kullanımı

Çorbalarda, çeşitli soslarda, kroketlerde, et, dolma ve sarmalarda lezzetlendirici olarak kullanılır. Yiyeceklere tat ve koku verir. Rendelenip toz haline getirilerek tüketilir. Hindistan cevizinin fazla kullanımı beyin ve sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğinden çok az kullanımına dikkat edilmelidir.

Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. 100 gr Hindistan cevizinde 662 kalori bulunur. Tek bir Vücudumuz için gerekli günlük beslenim miktarı olan c vitaminini yeterli oranda karşılar. Bunların yanı sıra B viraminlerini de içerir. ( Niasin, Biotin, Folik asit, Tiamin, Pantotenik asit, riboflavin, pyridoxin )

 

159132635

Hindistan cevizi suyu özünde sülfür, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve klor barındırır. Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi, midede bulunan fazla asit sorununun tedavisinde de kullanılır hastayı rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Hindistan cevizinin faydaları

– Mide ağrılarını hafifletir.

– Ağız kokusuna birebirdir.

– Felci ve titremeyi engeller.

– Reflü hastalığına iyi gelir.

– Böbrek taşlarını ve kumunu düşürmek için kullanılabilir.

– İdrarı söktürücü özelliği olan Hindistan cevizi kabızlığı gidermek için de faydalıdır.

– Hindistan cevizi besleyici,kilo aldırıcı ve güçlü bir besindir.

– Şekerle birlikte yenilen Hindistan cevizi vücuda ağırlık vermez, dinçleştirir.
Hindistan cevizinin yağının faydaları

– Yağı için doğal bir nemlendirici diyebiliriz. Tüm vücuda ve yüze uygulanabilir. Hücrelerdeki kolajen miktarı seviyesini yükseltir ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

– Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitleri (MCFA)’ni içerir. Trans yağlara oranla oldukça sağlıklı bir yağ asididir ve metabolizmayı hızlandırır. Böylece kilo verimi hızlanır. Zayıflamak için kullanıldığında günde 2 yemek kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır.

– Vücudu nemlendiren bu yağ, saçlara da çok iyi geliyor. Saça nem, parlaklık ve yumuşaklık kazandıran Hindistan cevizi yağını saçınıza sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla saçlarınızı durulayın.

– Emziren bir anneyseniz, anne sütünün bebeğin gelişiminde ne kadar önemli olduğunu da biliyorsunuzdur. Hindistan ceviz yağı, içeriğindeki sağlıklı yağlar sayesinde anne sütünün artmasına yardımda bulunuyor.

– Hindistan cevizi yağı için doğal bir deodorant diyebilir. Bu yağın içerisinde bulunan laurik asitler, kötü kokuların oluşumuna engel oluyor.

– Yağı güzellik rutininize eklemeniz gereken doğal bir mucize. Peeling ( vücuttaki ölü derileri soyma işlemi) için de kullanabileceğiniz bu yağ ile pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını ve tozşekeri karıştırın. Ardından vücudunuza sürün ve ılık suyla durulayın.

Yorum Bırakın