Dizi/Film

Hannibal 3. sezon ipuçları (Hannibal röportajı)

Hannibal dizisini zevkle izleyen birisi olarak söylemeliyim ki bu diziyi bilmeyen, duymayan, izlemeyen kişi çok şey kaçırmıştır. İzleyin,izlettirin efendim 🙂 Yamyam katil Hannibal’ın olağanüstü zekasını, akıl almaz sanatsal bilgisini, inanılmaz yemek bilgisini izledikçe şok olacaksınız. Sadece Hannibal değil, ilk zamanlar dostu olan daha sonraları onu alt etmeye çalışan Will Graham adlı özel ajanın insanüstü empati yeteneğine de nutkunuz tutulacak. O da en az Hannibal kadar gizemli biri.’İnsanüstü empati yeteneği de ne demek?’ demeyin. Will bu özelliği sayesinde en korkutucu seri katillerin bile zihnine girip onların kafasının içinde dolaşabiliyor. Bu da davaların çözülmesini sağlıyor tabii. Bir gün Will’in eline bir dava geçer. Bu katil, Will için bile zordur. İşte bu esnada sahneye Hannibal çıkar.Hannibal oldukça ünlü bir psikologtur. Yani kendisini psikolog maskesi altında gizliyordur. Will ondan bu katili anlayabilmek için yardım ister. Öyle bir duruma gelirler ki Will Hannibal’sız, Hannibal’da Will’siz yapamaz. Ta ki Will gerçeği öğrenene dek. Daha sonra bu iki müthiş dehanın zeka dolu diyaloglarına şahit oluruz. Dizide sadece bunlar yok. Aynı zamanda adeta bir görsel şölen yaratan yemekler ve hatta cinayetler dizinin sadece bir kısmı. Aslında Hannibal’ı Anthony Hopkins’in ‘Hannibal Lecter’ karakterine can verdiği ‘Kuzuların Sessizliği’ filminden de tanıyoruz. ‘Hannibal Lecter’ karakteri ABD’li Ünlü seri katil Ed Gein’den esinlenerek oluşturulmuş. Dizide de Hannibal’ı Mads Mikkelsen canlandırıyor. Dizi Hannibal’ın Will’in ona karşı oynadığı oyunu anlaması ve açık söylemek gerekirse herkesi katletmesiyle son buldu. Tabi her karakterin öleceğini zannetmiyorum. Hele de Will’in. Ama Hannibal süprizlerle dolu bir dizi. Neler olacağını kim bilebilir? 🙂 Yapımcı Bryan Fuller da bizleri meraktan kurtarmak için yeni sezona dair bir röportaj vermiş. Bakalım yeni sezonda dizimize kimler katılıyor, karakterlerimizin akıbeti ne? Hannibal finalde herkesi aldatıp uçakla kaçmıştı. Ona ne olacak? Ayrıca Hannibal IMDB’den final bölümünde 9.9 puan alabilmiş bir dizi. Sizler için bu röportajı özetleyip, yayınlıyorum. Röportaj Shock Till You Drop ile yapılmış.

hannibal-genel4-790x452

 

Hannibal-Season-2-Photo-1-11

 

 

 

Ne yazık ki Hannibal 2015’de yayınlanacak. Keyifli okumalar 🙂
STYD: Hannibal ve Hannibal Rising romanlarının dizinin 3. sezonuna entegre edileceğini söylediniz. Dolarhyde, Mason Verger ve başka yeni karakterler görecek miyiz?

BF: Kesinlikle. Murasaki karakterini kesinlikle göreceğiz ve Mason Verger karakterini de ilerleyen bölümlerde yeniden görmeyi umuyoruz. Francis Dolarhyde hikayesini geliştirmekteyiz.

STYD: Karakter ve bölüm bazında lisanslama yapıyorsunuz. Dizi “Red Dragon kitabındaki karakterleri temel alır” diyor. Diğer kitaplar için de bir anlaşma yapılacak mı?

BF: Evet yeni eklenecek ve Red Dragon kitabında bulunmayan karakterler için onların bulunacağı dizi bölümleri için anlaşmalar yapmamız gerekecek.

STYD: Hikayeyi değiştirme, zaman akışıyla oynama yetkiniz var mı?

BF: Evet. Olayları, karakterleri yorumlama ve yeniden kurgulama konusunda özgürüz. Biz kendimizi Thomas Harris’in remixcileri olarak görüyoruz. Bir kitaptan karakterleri, bir diğer kitaptan da olayları mixliyoruz ve bu da diziye heyecan kataıyor.

STYD: Bu, Clarice Starling ve Buffalo Bill karakterlerini hala kullanamayacağınız anlamına mı geliyor?

BF: Evet. O karakterlerin haklarını almak için hala uğraşıyoruz. Kuzuların Sessizliği film hakları farklı bir stüdyonun (MGM) elinde bulunduğu için, o karakterlerin haklarını almak zor. Dino De Laurentiis ilk uyarlama film olan Manhunter’ın gişede beklenen başarıyı elde edememesi nedeniyle ikinci bir filmin pek mantıklı olmayacağını düşünmüş ki Kuzuların Sessizliği büyük bir hitti, ama MGM’in bu karakterlerin dizi bünyesine katılması konusunda istekli olacağını umuyorum.

STYD: İkinci sezon sonunda Mason’un yüzüne neden protez yapılmadı?

BF: Bu daha çok dizi yapımı süreciyle alakalı bir şeydi. Zamanında istediğimiz kalitede bir protez yaratmak konusunda endişeliydik ve bunu 3. sezonda bir sürpriz olarak sunmanın daha güzel olacağını düşündük.

STYD: Yani üçüncü sezonda Mason’un yeni yüzünü göreceğiz.

BF: Evet. 2. sezondaki yüz sahnesi tamamen post prodüksiyonda yapıldı. Çekim sırasında yapılan denemelerde istediğimiz gibi bir sonuç alamadık ve daha iyisini yapmak için de yeterli vaktimiz yoktu. Yüzün kesilmesi sahnesi tamamıyla dijital efektlerle post prodüksiyonda yapıldı.

STYD: Margot Verger Hannibal kitabında bir vücut geliştirici olmamış mıydı?

BF: Evet. Kitaplarda Margot Verger karakterini ilginç kılan noktalardan biriydi benim için. Bir kadının psikolojik travma sonucu eşcinselliği seçmesine dair ilginç bir yorumlamaydı. Bu nedenle biz dizi içindeki karakterin ilişkilerini seksten arındırdık. Kitapta Margot 4 yaşından yetişkinliğine kadar sürekli cinsel taciz görüyor ve ben bu hikayeyi anlatmak istemedim. Çok kasvetli olduğunu düşündüm ve bu anlatılırsa Mason’u nasıl empati kurulabilecek bir karakter haline getireceğimizi bilemedim.

STYD: Hannibal için bile mi fazla kasvetli?

BF: Biz cinsel içerikli şiddet konularını çok fazla işlemiyoruz ve bana kalırsa televizyonlardaki suç, polis dizilerinde fazlasıyla kullanılan bir konu.

STYD: Fakat Dolarhyde ve Buffalo Bill cinsel içerikli suçlular değil mi?

BF: Dolarhyde evet ama Buffalo Bill hayır. Dolarhyde hikayesinde mantık çerçevesinde nekrofili ve cinsel taciz arasındaki farka değinmeye çalışacağız ve bu bizim aşmaya çalıştığımız bir zorluk olacak.

STYD: Hannibal 3. Sezonun sonunda hücresine girecek mi?

BF: Bekleyin ve görün 😀

STYD: Şimdi Hannibal yollarda kaçış halinde. Bu yolculuğun bir kısmı Buffalo Bill hikayesinin sonrasında geçiyor olmasına rağmen Hannibal kitabından esinlenilecek mi?

BF: Hannibal romanından kesinlikle malzeme kullanıyoruz. Biraz zaman çizelgesini karıştırıyoruz. Kitaplarda Graham’ı deştikten hemen sonra yakalanıyor fakat dizide kaçmayı başardı. Bu nedenle Hannibal’in yolculuk hikayesine değineceğiz. Kuzuların Sessizliği hikayesinin sonrasında da farklı bir hikaye anlatacağız.

STYD: Bir yerlerde, ileride kullanılacak zekice planlanmış sanatsal cinayetler deponuz mu var?

BF: Evet elimizin altında birkaç tane var. Geçmiş ve mevcut yazarlarımız sürekli cinayet fotoğrafları getirip “bunu yapmalıyız” diyor. Ekibimizde hayal gücü kuvvetli insanlar var.

STYD: Heroes dönüyor. Size bir çağrı yapıldı mı?

BF: Hayır yapılmadı. Tim Kring yeni bir kadro kuruyor sanırım çünkü eski ekipte bulunan Jesse Alexander, Michael Green, Jeph Loeb, Joe Pokaski ve Aron Coleite başka projelerle meşgul. Yeni Heroes’u heyecanla bekliyorum.

 

 

 

Yorum Bırakın