Güzellik

Gözenekleri küçültmek için neler yapılmalı?

Gözenekler iyi temizlenmemiş ve tıkanmış olduğu için yüzünüzde daha belirgin bir hale gelir. Bu yüzden cilt pürüzsüz ve sıkı bir görünümde olmaz. Aynı bir portakal kabuğunun yüzeyi gibi çukur görünümler oluşur. Gözenekleri küçültmek ve sıkılaştırmak mümkün fakat bunun için bir cilt rutini oluşturmak gerekli. Genişlemiş gözenekleri sıkılaştırmak için buna uygun ürünler kullanmanızda yarar var.

gözenekleri küçültmek

Gözenek maskesi uygulayın

Yüzdeki fazla sebumu yok etmek için ve bunun ilerisinde oluşacak siyah noktaları, sivilceleri engellemek için bu maskeyi mutlaka denemelisiniz.

Yumurta akı maskesi

Malzemeler

1 yumurta beyazı
2 yemek kaşığı yulaf
1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı: Öncelikle yulafı robottan geçirin. Daha sonra yumurta beyazını ve limonu ekleyin. Bulamaç haline getirin ve temizlenmiş cildinize uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra cildinizi temiz bir su ile yıkayın. Haftada bir kez bu maskeyi uyguladığınızda cildinizdeki fazla yağın yok olduğunu ve gözeneklerinizin küçüldüğünü göreceksiniz. Sonrasında tonik kullanmayı ihmal etmeyin. Gözenek küçültücü en etkili maskelerden biridir.

gözenekleri küçültmek

Bal maskesi

Balın antiseptik özelliği vardır. Tıkalı olan gözenekleri açar ve ciltteki fazla yağı hapseder.

Yapılışı: 2 yemek kaşığı organik balı yüzünüze sürün ve yarım saat bekletin. Cildiniz derinlemesine temizlenecek ve yumuşacık olacaktır.

Gözenekleri küçültmek için peeling yapın

Cildi derinlemesine temizlemenin en iyi yolu peeling yapmaktır. Derinlerde biriken yağı ve kiri temizlemek için cildinizi tahriş etmeden peeling yapmalısınız. Gözenekleri küçültmek için cildin her zaman temiz kalması önemlidir.

Güneş koruma kremi kullanmadan dışarı çıkmayın

Gözenekleriniz geniş veya küçük farketmez. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için mutlaka güneş kremi kullanmayı rutin hale getirin ya da kullandığınız BB krem-CC krem içeriğinde SPF olmasına dikkat edin. Kullanmadığınızda cildinizin zarar göreceğini ve gözeneklerinizin daha geniş olacağını unutmayın.

Piyasadaki gözenek küçültücü ürünleri deneyin

Bazı ürünler vaadettiği etkiyi gösteremese de, gözenekleri küçültmek için piyasada başarılı ürünler de mevcut. Bunlara mutlaka göz atın. Ürün tavsiyesi vermek istemeyiz, çünkü her ürün cilde göre farklı etkiler gösterebilir.

Buz masajı

Cildinizi sıkılaştırmak için buz masajı tekniğini uygulayabilirsiniz. Temiz bir beze sardığınız buzu, cildinizde fazla tutmadan gezdirebilir, gözenekleri daha sıkı hale getirebilirsiniz.

Buhar banyosu nasıl yapılır?

En etkili yöntemlerden biri buhar banyosudur. Bunun için kaynamış suyu bir kaba koyup başınızın üzerine bir örtü örterek buharın cildinize nüfus etmesini sağlayın. Cildiniz bu aşamadan önce mutlaka iyice temizlenmiş olmalıdır. Daha sonra tonik kullanmayı ihmal etmeyin. Böylelikle cildinizdeki tüm yağ ve kir dışarı çıkacak, gözenekler açılacak ve sonra kendini toparlayacaktır.

 

 

Yorum Bırakın