Moda

Gelinlik seçerken nelere dikkat etmeliyiz? (Gelinlik alışverişi)

Gelinler için hem stresli, hem heyecanlı bir adım olan gelinlik seçimi çoğu zaman çiftleri en çok yoran şey olabiliyor. Gelinlik seçerken vereceğim bu ipuçlarıyla hayalinizdeki gelinliğe kavuşmanız mümkün. Sadece ne istediğinize karar verin yeter.

– Öncelikle bu iş için bütçe çok önemli. Bütçenizi belirlediğiniz zaman harcamalarınızı daha kontrollü yapabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız gelinlik için çok uçmamış olur, büyük hayal kırıklığı yaşamazsınız. Dolaşacağınız gelinlikçilerde daha hedefe yönelik seçimler yapabilirsiniz, boş yere vakit kaybetmezsiniz ve paranızdan olmazsınız. Genel bir fiyattan ziyade, fiyat aralığı seçin. İstediğiniz gelinlik için hedef belirlemek şart.

460247845

– Gelinliğiniz için herşey tamam olsa da, vücut tipinizi bilmiyorsanız hayal kırıklığını asıl şimdi yaşayabilirsiniz. Gelinlik araştırmadan önce kendi vücut tipinizi internetten araştırın ve ona göre gelinlikçileri ziyaret edin.

– Gelinlik seçmeye giderken fotoğraf makinanızı mutlaka yanınızda bulundurun. Üzerinizde hangi modelin daha iyi durduğunu hatırlamak için ve aralarından en güzelini seçmek için size çok yardımcı olacaktır. Bazı gelinlik mağazaları bu konuya pek hoş yaklaşmayabiliyor. Öncesinden izin almakta fayda var.

– Yanınızda nazınızı çekebilecek, size moral verebilecek, kaprislerinize tam dayanıklı birinin olması şart 🙂 Kardeş olur, en yakın arkadaşınız olur, mutlaka birinde karar kılın. Bir kişiyle gitmek idealdir, çoğunluk sadece kafanızın karışmasına neden olacaktır.

– Kafanızda o modeli hayal edin. Üzerinizde nasıl durduğunu düşünün ve gelinlikçiye aynısını aktarın.

– Gelinlik almadan önce o yerden randevu almanız gerekmekte. Çünkü gittiğinizde sizinle tam olarak ilgilenemeyebilirler. Yoğunlukta arada kaynamaktansa haber vererek gitmek en akıllıcası olur. Bir de erken saatlerde alışverişe çıkın. Geç saatlerde de aynı durumla karşılaşabilirsiniz.

– Ve bence en önemlisi kilonuz. Gelinliğe karar verdiniz ve dikilme aşamasına geçtiniz. Alıp verdiğiniz kilolar gelinlik provasında size çok sıkıntı çıkaracaktır. Kilonuzu sabit tutmaya dikkat edin. Stresten çok abur cubur yiyebilirsiniz belki de yemek yemeyi unutabilirsiniz. Bu da sizin gelinliğinizin üzerinizde emanet gibi durmasına neden olacaktır. Bu yüzden ne çok erken gelinlik diktirin ne de çok geç. Bence ideal olan 3 ay öncesinde bir yerle anlaşmak. 3 ayda kendinizi kontrol altına tutmanız gerekir.

– Herkesin muhakkak bir vücut kusuru vardır. Kilonuza, boyunuza uygun bir model seçin. Hoşunuza giden yerleri vurgulamak sizin elinizde. Keza beğenmediğiniz yerlerinizi kapatmak da sizine elinizde. Asla ve asla bir gelinliği başkasının üzerinde güzel durduğu için almamalısınız.

186618299

– Gelinliğinizin uzunluğuna da dikkat etmeniz gereken diğer bir konu. Gece boyunca eziyet çekmemek ve en kötüsü takılıp düşmemek için özellikle eteğin ön tarafının yerden biraz daha yukarda olması daha iyi olur. Kendi düğününde takılıp düşen bir gelin olmak istemezsiniz öyle değil mi? 🙂

– Gelinliğiniz için kumaş seçimide oldukça önemli. Yaz aylarında tül, şifon, organze, ipek, tafta gibi rahat hareket edebileceğiniz hafif kumaşları, kışın ise ziberlin, gazar, mikado, saten düşes, saten, krep gibi daha tok ve dolgun duran kumaşları tercih edebilirsiniz.

– Düğün mekanınızın da gelinliğinizin üzerinde etkisi büyük olur. Balo salonunda yapacağınız düğünde daha gösterişli bir gelinlik seçebilirsiniz. Kır düğününde daha sade bir gelinlik olabilir. Karar sizin.

– Kışın düğün yapıyorsanız havanın soğuk olması sebebiyle gelinlik üstüne alacağınız palto etol veya şal olarak ne giyeceğinize karar verin. Terzinize ya da modaevinize bunu kesinlikle danışın.

– Provada muhakkak ayakkabınızı da yanınızda götürün. İç çamaşırınızı orda deneyin ve gelinliğin üzerinizde tam durmasını sağlayın.

– Provaya bakımlı saçlarla ve güzel bir makyajla gidin. Kendinizi düğün gününüzde hayal edin. Bakımsız görünürseniz gelinliğiniz de size daha itici gelebilir. Kendinizi o güne hazırlamak istiyorsanız dediklerimize kulak verin.

Yorum Bırakın