Yeme/İçme

Fondü nasıl yapılır? (Evde fondü yapımı)

Sizi bilmem ama ben resmen bir fondü hastasıyım! Kadınlar beni eminim anlıyordur, bazı zamanlar (yani sıklıkla) çikolata krizine gireriz. Evde nutella varsa ne ala, bir nebze çikolata krizimizi dindiririz. Ama ben böyle durumlarda kendimi fondü yemek için Kahve Dünyası’nda buluyorum. Oranın fondüsüne bayılıyorum. Ama her zaman gitmeye ne para dayanır, ne vakit kalır 🙂 Bu nedenle size evde yapabileceğiniz, neredeyse aynı tadı yakalayacağınız muhteşem bir fondü tarifi veriyorum.
Çikolataya istediğiniz meyveyi batırıp yiyebilirsiniz. Benim vazgeçilmezim kivi ve çilek. Fondü hazırlarken en önemli püf nokta, çikolatayı yakmamanız. Çok ucuza alabileceğiniz fondü kabının altına koyacağınız mumla, ısıyı sabitleyip çikolatanın akışkanlığını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler:

– 400 gr çikolata

– 2 su bardağı krema

Yapılışı:

Çikolatayı benmari usulü eritin. Kremayı tahta bir kaşık yardımıyla ekleyip kıvam alıncaya kadar karıştırın. Daha sonra fondü kabına koyun ve altına küçük mumu yakın. Etrafına dilediğiniz meyveleri yerleştirin ve servis edin. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Yorum Bırakın