Güzellik

Evde saç boyama nasıl yapılır? Boyama yöntemleri nelerdir?

Saç bir kere boyandığında sürekli bakım ister. Sürekli kuaföre gitmekte maddi açıdan sizi zorlayabilir. Sürekli bakım yapmak ve ara sıra değişime uğramak istiyorsanız, ‘evde saç boyama nasıl yapılır’ mutlaka öğrenin. Evde saç boyama sandığınız kadar zor değil, yeter ki adım adım ilerleyin.

Öncelikle saçlarınızın bu işlem için yıpranmamış olması gerekiyor. Eğer bakımsız ve matlaşmış bir saça sahipseniz, saçınıza daha çok zarar vermek yerine öncelikle saçınızı toparlamaya çalışın. Gerekli saç maskeleri ve saç bakımlarıyla saçınızı canlandırın. Daha sonra saç boyama işlemini gerçekleştirin.

Saçınızı ne renge boyayacağınıza önceden karar verin. Ten renginize göre doğru tercihte bulunun. Açık renk bir tene sahipseniz, koyu renkler tercih edebilirsiniz. Kesinlikle pişman olacağınız bir renk seçiminde bulunmayın. Unutmayın ki saç her boyandığında, işlem gördüğü için yıpranacaktır. Karar vermek için geçici boyalardan faydalanabilirsiniz. Bu boyalar 2-3 kullanımdan sonra saçlarınızdan arınacaktır.

Boyayı mutlaka kirli saça uygulayın. Saçlarınız temizse, saç derinizde yanma ve tahrişe neden olabilir. Saçtaki yağ tabakası saç derisini koruyacaktır. Ayrıca boyanın daha fazla kalıcı olmasını sağlayacaktır. Alerjik bir cilde sahipseniz, öncelikle cildinizde ufak bir yerde boyayı deneyin.

evde saç boyama püf noktaları nelerdir

Evde saç boyama aşamaları nelerdir?

  • Mutlaka bir önlük ya da havlu kullanın. Boya mutlaka üzerinize bulaşacaktır, önceden önlem almanız daha iyi olacaktır. Boyayı kullanmadan önce kesinlikle kutunun içinden çıkan eldiveni giyin.
  • Boyanın içinden çıkan talimat kağıdını okumayı ihmal etmeyin. Her boyanın farklı bir etkisi olabilir. Kullanım şekline ve boyanın bekleme süresine dikkat edin.
  • Saçların bitimine yani etrafına mutlaka bir vazelin sürün. Vazelin evde yoksa yağlı bir krem kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınızı boyadıktan sonra teninize bulaşmamasını sağlamış olursunuz.
  • Saçları güzelce boyamak ve tutamlarına ayırmak için tarak kullanabilirsiniz. Boyanın her yere rahatlıkla işlemesini sağlayın. Ayrıca boyayı kullanırken kozmetik mağazalarında satılan boya fırçasından alabilirsiniz. İşinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Evde saç boyama işlemine başlamadan önce boyayı talimatlarına göre hazırlayın. Tüpteki boyayı sıvının içine sıkın ve iyice birbirine geçene kadar karıştırın.
  • Saçlarınızı tutamlara ayırın. Saç boyama için mutlaka yanınızda bir toka bulundurun. Daha sonra saç diplerinden başlayarak bölge bölge saçlarınıza boyayı sıkın. Daha sonra saç uçlarına geçin ve boyanın her yere güzelce bulaşmasını sağlayın. Bu aşamada ellerinizle saçlarınızı masaj yapar gibi karıştırabilirsiniz. Belirtilen süre kadar bekleyin.
  • Daha sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Kutunun içinden çıkan bakım kremini uygulayın ve tekrar durulayın. Asla bu kısımda şampuan kullanmayın. Evde saç boyamanın püf noktaları bu kadar. Bu aşamaları eksiksiz uygularsanız, saçlarınızı evde istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Yorum Bırakın