Yaşam

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik testi evde nasıl yapılır? Hamilelik testleri doğru sonuç verir mi? Test ne zaman yapılmalıdır?  Hamilelik testi reglden önce belli olur mu?

Evde yapılabilecek hamile testi aslında çoğu zaman kesin sonuç verir. Hamile kalmak için uğraşıyorsanız ya da hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, ilk önce eczaneden temin edebileceğiniz hamilelik testlerinden kullanmalısınız. Bu test ile idrarınızda hamilelik hormonunun (HCG) var mı yok mu tespiti sağlanır. Bu sonuç sayesinde hamile olup olmadığınız kesinlik kazanır. Hamilelik testi nereden alınır? Söylediğimiz gibi en güvenilir yolu bir eczaneden alabilirsiniz. Hamilelik testi fiyatları da çok uygundur.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?

Eğer regl tarihiniz geciktiyse ya da kendi vücudunuzda bir değişiklik hissediyorsanız mutlaka bir hamilelik testi almanızda fayda var. Çünkü hamilelik sadece regl gecikmesiyle farkedebileceğiniz bir durum değildir. Eczanelerde regl olmadan önce öğrenebileceğiniz hamilelik testleri de mevcut. Hamilelik testlerinin markası önemli değil, işlevleri çünkü hepsinin aynı. Eczacının tavsiyesiyle bir test alabilirsiniz.

evde hamilelik testi nasıl yapılır

Bazı hamilelik testleri maalesef bozuk çıkmakta. Bu yüzden size tavsiyemiz en az iki tane hamilelik testi almanız. Çünkü bazılarının skt geçmiş olabilir ya da kullanım sırasında hata yapmış olabilirsiniz. Çok bekletilmiş hamilelik testlerini almanızı tavsiye etmiyoruz. Bu durum hamile olduğunuz halde testin negatif ya da geçersiz çıkmasına neden olabilir. Hamilelik testi adet geçtikten kaç gün sonra yapılır? Sonucun garanti olmasını istiyorsanız adet tarihinizden en az 1 gün geçmesini beklemenizde yarar var. En doğru sonuca bu şekil ulaşabilirsiniz. Hamile kalmak istiyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak en az 3 ay önce folik asit kullanımına başlamanız da gerekmekte. Hamilelik sürecini sürekli planlamanız ve dikkatli olmanız gerekiyor.

hamilelik testi yapımı

Hamilelik testi akşam yapılır mı?

Mutlaka duymuşsunuzdur, hamilelik testi genelde sabah yapılır. En iyi sonucu almak istiyorsanız, idrarın en temiz ve en yoğun zamanı olan sabah saatlerinde yapmanız gerekmektedir.

hamilelik testi nasıl yapılır

Hamilelik testi (gebelik testi) nasıl yapılır?

Testi aldıktan sonra öncelikle mutlaka testteki talimatları okuyun. Çok sayıda hamilelik testi mevcut ve dediğimiz gibi kullanım aşamaları hepsinin aynı. Öncelikle idrarınızı temiz bir kaba yapın. Testin içinde damlatmak için bir aparat çıkacaktır. Bazı testlerde de idrarınızı koyabileceğiniz kap çıkmakta. Damlalıkla idrarınızdan alıp test çubuğunuza bir kaç damla damlatın. Talimatlarda yazdığı süre boyunca bekleyin. Kontrol çizgisi zaten idrarınızla ıslanacaktır. Bazıları size direk sonucu verir, iki çizgi çıkar. Bazılarında ise kesin sonuç için en fazla 10 dakika beklemeniz gerekir. Hamilelik testinde çift çizgi nedir? Çift çizgi çıktığı an hamilesiniz demektir. Eğer tek çizgi çıkarsa sonuç negatif, ters yönde ya da hiç çıkmazsa test geçersiz demektir. Hamilelik testinde ikinci çizgi silik çıkıyorsa, bunu sakın olumsuz algılamayın. Mutlaka ikinci testi de yapın. Büyük ihtimal hamilesiniz demektir. Hemen doktorunuzdan bir randevu alıp, kesin sonuç için kan tahlili yaptırın. Bu şekilde eğer hamileyseniz HCG değerine göre ortalama ne kadarlık bir bebek olduğunu da anlayabilirsiniz. Hamilelik testinin doğruluğu sürekli sorgulanmakta. Doktorların da dediği gibi eğer kontrollü ve zamanında yaparsanız kesin sonuç vermekte. Daha sonrasında mutlaka doktorunuzun talimatına göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Yorum Bırakın