Kendin Yap

Evde fırça temizleyicisi nasıl yapılır? Fırçalar nasıl temizlenir?

evde fırça temizleyicisi nasıl yapılır

Kendi fırça temizleyicinizi yapmak ister misiniz? Dışardaki ürünlere para vermeye gerek kalmadan, bittiğinde tekrar tekrar yapabileceğiniz muhteşem bir fırça temizleyicisi tarifi vereceğiz size.

Fırçaların sürekli yıkanması gerekmekte. Çünkü fırçalar kullanıldıktan sonra içerisinde bakteri üretip cildinize zarar verebilir. Özellikle ciltte oluşan pütürlü görünümün sebebi çoğunlukla budur. En az haftada bir kere makyaj fırçalarınızı yıkamanız gerekiyor. Aynı zamanda derin bir temizlik muhakkak şart. Makyaj süngerlerini ve makyaj fırçalarını beyaz sabunla tertemiz yapabilirsiniz fakat bu ürünlerin yıpranmasına neden olmakta. Bu yüzden doğal fırça temizleyicisi tarifimizi mutlaka denemelisiniz.

fırça temizleyicisi nasıl yapılır

Fırça temizleyicisi yapımı

Malzemeler

1 çorba kaşığı sıvı sabun ya da bebek şampuanı
2 damla badem yağı
1 bardak su
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
2-3 damla çay ağacı yağı

Yapılışı: Suyun içine şampuanı ekleyin. Daha sonra bütün yağları karıştırıp benmari usulü iyice erimesini sağlayın. İçine yağları da ekleyin ve güzelce karıştırın. Fırçalarınızı bu karışıma batırın ve karıştırın. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, fırçanın metal kısmını asla suya değdirmeyin. Fırçaların tutkalla yapıştığı yere temas ettiğinde fırça kıllarının dökülmesine neden olabilirsiniz. Daha sonra ılık suyun altında aşağı bakacak şekilde durulayın. İşte tertemiz fırçalarınız kullanıma hazır!

 

‘ Evde doğal vücut yağı nasıl yapılır?’ adlı yazımıza mutlaka göz atın.

Yorum Bırakın