Yaşam

Emzirme kampı nedir? Emzirme kampı nasıl yapılır?

Emzirmek, anneyle bebek arasında kurulabilecek en muhteşem bağ. Her annenin en büyük isteği, bebeğinin sorunsuzca doğduğu andan itibaren emmesi. Maalesef her anne bu kadar şanslı olamayabiliyor. Bugün size emzirme kampı nasıl yapılır onu anlatacağız. Öncelikle annelerin her zaman kafasını kurcalayan ve üzen sorunlardan bahsedelim.

‘Sütümü nasıl arttırabilirim?’
‘Sütüm bebeğime yetiyor mu?’
‘Bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım?’
‘Sütüm gelmiyor, ne yapmam lazım?’
‘Bebeğimi emziremiyorum, yardım edin!’

Evet, maalesef bu sıkıntıları çoğu anne yaşıyor ve bu güzel süreçte kendilerini ve bebeklerini bu strese sokabiliyorlar. Bunun sonucunda anneler bebeklerinin doymadıklarını düğünüp mamaya başvuruyor. Tabii ki bebeğinizi aç bırakmayın. Ama kolay yola da başvurmayın. Pes etmek yok! Bebeğinizi emziremiyorsanız, en iyi ihtimalle sütünüzü pompa ile sağın. Olan sütü çoğaltmaya çalışın. Her annede süt vardır, az veya çok. Sütü arttırmanın en iyi yolu kesinlikle emzirmek ve sık aralıklarla sağmak. Göğüste ne kadar çok süt boşalımı olursa, beyne o kadar süt üretmek için sinyaller gidecek ve hemen süt üretimi başlayacaktır. Memede bekleyen ne kadar süt olursa, süt dolumu o kadar az olacaktır.

Peki emzirme kampı nedir?

Emzirme kampı (bknz. Tomris’in emzirme notları), sadece sizin ve bebeğinizin olduğu bir ortamdan ibaret. Bebeğinizle en az üç gün boyunca, biberonlardan uzak, aileden ve akrabalardan uzak, her şeyi bırakıp emzirmeye odaklanacaksınız. Bebeğiniz ne zaman emmek isterse, saate bakmadan emzireceksiniz. ‘Gak meme guk meme’ mantığıyla, ne zaman uyanırsa bebeğim aç düşüncesiyle emzireceksiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey, emzirme aralığı 2 saati geçmemeli. Sizin yanınızda mutlaka size yardımcı olabilecek bir kişi bulunmalı. Eşiniz veya anneniz bu konuda size destek olabilir. Yemek yapabilecek, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek biri. Sizin göreviniz sadece emzirmek. Bebek ne zaman uyursa, emzirme ne zaman bittiyse siz uyuyacaksınız. Göreviniz süt üretmek ve bebeğinizi emzirmek, bu kadar. Unutmayın, sadece sık sık emzirmek sütü arttırır.

Emzirme kampı süresi boyunca mutlaka sıvı alımınıza dikkat edin. En az 3 litre su tüketin. Her gün protein tüketmeye dikkat edin. Süt arttırıcı çaylar, içecekler tüketebilirsiniz. Hiçbir zaman aç kalmamalısınız. Kendinize iyi bakın ki, bebeğiniz de doyabilsin. Telefondan, özellikle sosyal medyadan bir kaç gün uzak durmanız önemli. Sütünüzün ne kadar artacağına siz bile inanamayacaksınız. Tabii ki her şeyi denemenize rağmen sütünüz artmıyor ve bebeğiniz emmiyorsa, doktora başvurun. Başka sağlık sorunları olabilir. Şimdiden bol bol emzirmeler diliyoruz size 🙂

Yorum Bırakın