Anne/Bebek

Emzirirken yeşil çay içilebilir mi?

emzirirken-yeşil-çay-içilir-mi

Yeşil çay vücudu toksinlerden arındıran muhteşem bir içecektir. Fakat emzirirken yeşil çay tüketimi maalesef kafaları karıştırabiliyor. Hamilelik sırasında fazla kilo alan anneler doğum yaptıktan sonra kilo verme telaşına düşerler. Emzirirken kilo vermeye çalışmak sütün azalmasına neden olur. Bu yüzden doktorlar emzirirken diyet yapılmasını doğru bulmaz. Evet, zayıflama aşamasında emzirirken yeşil çay günde en az bir fincan tüketilebilir. Fakat emziren anneler için bu biraz sakıncalıdır. ‘Emzirirken yeşil çay içebilir miyim?’ diye soran anneler oldukça fazla. Uzmanlar emziren anneler için günlük su ihtiyacını karşılamak adına günde en fazla bir fincan yeşil çay tüketimine izin veriyor. Yeşil çay, içerisinde kafein bulundurduğu için emziren anneler için çok uygun bir içecek değil. Fakat siyah çayda daha fazla kafein kafein olduğu için, bunun yerine en fazla bir fincan yeşil çay tüketmeniz en doğrusu olacaktır.

emzirirken yeşil çay tüketimi

Emzirirken yeşil çay içmek zararlı mı?

Emzirirken yeşil çay içerseniz sütünüzün daha az salgılanmasına neden olabilirsiniz.
Metabolizmayı daha fazla çalıştırdığı için süt açısından gerekli olan kaloriyi kaybetmenize neden olabilir. Yeşil çay içerisinde kafein bulundurduğu için anne sütü kafeini emebilir, bu da bebeklerde huzursuzluğa neden olur. Bebeğiniz yenidoğan ise mümkün mertebe yeşil çaydan bir müddet uzak durmanızda yarar var.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Kaynamış suyu fincanın içerisine koyun. İçine yeşil çayı ekleyin. Yaklaşık 3-4 dakika demlenmesi için bekletin ve süzün. Yeşil çayın tadını ve besleyiciliğini arttırmak istiyorsanız içerisine kabuk tarçın, limon kabuğu veya karanfil koyabilirsiniz.

 

Bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır?

Yorum Bırakın