Yaşam

Emziren anneler nasıl beslenmelidir?

Emziren anneler nasıl beslenmeli, neler yemeli? Annelerin sütü nasıl arttırılır?

Hamilelikte nasıl düzenli beslendiysek, doğum yaptıktan sonra bebeğimiz için yine aynı şekilde sağlıklı beslenmeliyiz. Bazı anneler hamilelik boyunca aldığı kiloları dert eder ve doğumdan hemen sonra diyet yapmaya başlarlar. Aslında en büyük yanlış maalesef ki bu noktada. Uzmanlara göre bebeğimizin sağlığı için emziren anneler ekstra olarak günlük en az 500 kalori almalı. Doğum sonrası yapılan diyetler bebeğin beslenmesini olumsuz etkiliyor. Çünkü süt miktarı azalıyor. Emziren anneler öncelikle bebeğini doyurmayı düşünmeli. Ne kadar sağlıklı beslenirsek, süt aracılığıyla bebeğimizi o kadar sağlıklı büyütürüz. Bebek en az 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Emziren anneler için diyet diye bir şey yoktur.

Anneler özellikle bu dönemde protein ve demir almalıdır. Hayvansal ve bitkisel protein alınmalı ve haftada en az 1 kere balık tüketmelidir. Hamilelikte olduğu gibi günde 1 yumurta mutlaka tüketilmeli, kahvaltıda peynir yenilmelidir. Meyve özellikle sıklıkla yenilmeli, yüksek kalorili gıdalardan uzak durulmalıdır.

emziren anneler nasıl beslenmelidir 1

Emziren annelerde gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Anneler çay ve kahveden uzak durmalı ve asitli içecekler tüketmemelidir. Özellikle konserve türü yiyecekler ve işlem görmüş sucuk, salam, sosis tarzı yiyecekler tüketmemeleri gerekmektedir.

Annelerin en büyük sorunlarından biri sütünün az gelmesidir. Bunun başlıca sorunlarından biri stres ve beslenmedir. Annenin günde en az 3 bardak süt tüketmesi gerekir. Bunu yapamıyorsa süt ürünlerine, özellikle yoğurt tüketimine dikkat etmesi gerekir. En önemlisi de günde en az 3 litre su içilmesi süt üretimi için çok önemlidir. Emziren anneler nasıl zayıflar sorusu en çok sorulan sorulardan biri. Diyetler salgılanan süt miktarının azalmasına neden olur. O yüzden öncelikle bebeğin sağlığı önemlidir.

Fazla kilolar zaten doğumdan sonra hem bebekle ilgilenirken, hem de metabolizma hızlanması nedeniyle zaten gidecektir. Bebek bakımına harcadığınız efor size kalori yaktıracaktır. Ayrıca emzirmek de günde en az 500 kalori yakmanızı sağlar.

İşte emziren anneler için örnek günlük beslenme menüsü:

Kahvaltı

1 kibrit kutusu büyüklüğü kadar peynir
2 ince dilim çavdar ekmeği
1 yumurta
1 su bardağı süt
Reçel-pekmez-bal-kaymak

Ara öğün olarak

1 adet istediğiniz meyve ve komposto

Öğle yemeğinde

Mutlaka 1 tabak sebze yemeği
2 kaşık pilav ya da makarna
Salata
1 kase yoğurt

Ara öğün olarak

Ceviz, fındık, kuru üzüm
İsteğe göre ayran

Akşam yemeğinde

1 kase çorba (kabak çorbası, mercimek vs)
Köfte, ızgara et, tavuk veya balık
Salata ve 1 dilim ekmek

Ara öğün

Yatmadan önce 1 bardak süt

Emzirme döneminde asla yapılmaması gereken şeyler

Sigara ve alkolden özellikle uzak durulmalıdır. Tuz tüketimi hamilelikte de olduğu gibi sınırda olmalıdır. Fazla tüketimi çocuğun sağlığına zarar verir. Çay ve kahve tüketiminin aşırısı vücuttaki demiri azalttığı için dozunda tüketmekte fayda vardır. Tüm hamur işi, pilav, makarna ve ekmek tüketimi yerine meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Kızartma yerine buharda pişirme ya da ızgara, haşlama yöntemleri tercih edilmelidir.

Yorum Bırakın