Öne Çıkanlar Sağlık

Egzersizden önce kahve içmek yararlı mıdır?

Her sabah kahve içmeden ayılamayan insan sayısı çok fazla. Çünkü kahve kafein sayesinde bizi ayık tutuyor ve metabolizmamızı harekete geçiriyor. Özellikle türk kahvesi bu sıra spordan önce çok tüketilir oldu. Aynı zamanda kafein açlığı belli bir süre bastırmaya yardımcı oluyor. Sindirimi kolaylaştırıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Egzersizden önce kahve tüketmek ise vücuda enerji verdiği için hem sizi harekete geçiriyor, hem de yağ birikimini engelliyor. Ama kahve içerken mutlaka yağsız ve şekersiz olmasına dikkat edin. Özellikle filtre kahve tüketmeye çalışın. Fazla tüketmeden, vücudunuza zarar vermeden yapın.

egzersizden önce kahve

Egzersizden önce kahve içmek nasıl bir fayda sağlıyor?

Yağ yakmanızı kolaylaştırıyor

Tükettiğinizde vücudunuzdaki depolanmış olan yağları uyarıp harekete geçiriyor. Enerji veriyor ve metabolizma hızlanıyor. Yani yağ yakımı daha kolay gerçekleşiyor. Ayrıca iştahınızı kısıtlıyor.

Enerji veriyor

Söylediğimiz gibi, egzersizden önce kahve içmek size hareket kattığı için sporunuz daha verimli geçiyor. Böylece yorulmadan daha uzun süre egzersiz yapmanızı mümkün kılıyor.
Hastalıkları en aza indiriyor

Kahve vücuttaki direnci arttırdığı için bir çok hastalığa karşı metabolizmanızı koruyor. Özellikle içilen Türk kahvesi vücudu koruyor ve depresyon riskinizi azaltıyor.

Kahve ne kadar tüketilmeli?

Kişiden kişiye kahve tüketimi değişebiliyor. Ama mümkün olduğunca günde 1 fincandan fazla tüketmeyin. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kahvenin de fazlası vücudu yorar. Kahve bazı kişilere tamamen zarar veriyor. Özellikle kalp hastası olan kişiler mutlaka doktora danışarak tüketmelidir.

Yorum Bırakın