Güzellik

Cilt çatlaklarına kesin çözüm

Cilt çatlakları maalesef 3 kadından birinde var olan bir durum. Sık kilo alıp vermek, hamilelik ve ergenlik çatlakları kadınların resmen korkulu rüyası. Genellikle spor yapan erkeklerde de çatlaklar oldukça görülmekte. Cilt çatlaklarına kesin çözüm şimdilik yok fakat söyleyeceğimiz yöntemlerle çatlakların görünümü azaltmak mümkün 🙂 İlk önce çatlak neden oluşur onu öğrenelim.

Çatlaklar biraz önce bahsettiğimiz yollardan dolayı meydana gelir. Cildin nem kaybı, kolajen yapının bozulması ve en önemlisi hormonlar. Bazıları cildini ne kadar nemlendirse de çatlaklara engel olamayabilir. Cilt çatlaklarına erken müdahale oldukça önemlidir. Kırmızı renkteyken yapılan uygulamalar yüzde 90 sonuç verir ama beyaz renkte bu oldukça zorlaşmakta.

İşte çatlak tedavisinde kullanılan yöntemler:

Dermaterapi Yöntemi

Dermaterapi; CE belgeli silindir şeklinde üzerinde 192 adet, son derece ince çelik iğnenin olduğu dermaroller denilen aletle yapılır. Dermaroller çatlakların olduğu alana 6-10 kez yıldız şeklinde uygulanır. Aynı bölgeden defalarca geçildiğinde 1 santimetre karelik alanda 250-300 adet mikrokanal açılır. Bu kanallar deri altına açılan minik kapılar gibi düşünülebilir.

Bu alanlara büyüme faktörleri, biomimetik peptid ve kök hücre ekstreleri ihtiva eden ürünler kolayca uygulanır. Böylece bu ürünlerin derinin üst tabakasını bu mikrokanallardan geçip, orta tabakaya ulaşmaları sağlanmış olur. Dermaroller uygulanması sonrası çatlaklar üstüne tedavi edici ajan uygulanır. Kollajen üretim ve doku yenilenmesi sağlanmaya çalışılır. Mikrokanalların açılması sırasında genellikle kanama söz konusu olmaz ve mikrokanallar 20 dakika içinde kendiliğinden kapanır. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yöntemin uygulanmasından sonra ortaya çıkan kızarıklık genellikle 30dakika ile 2 saat arasında sona erer.

cilt çatlaklarına kesin çözüm

Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi

PRP yönteminde hastada alınan kan örneği standart şartlarda al ve akyuvarlarından ayrılır. Geriye kalan plateletten zengin serum hastanın çatlakları üzerine mezoterapi iğneleri vasıtasıyla enjekte edilir. Böylelikle hastanın kendi serumundaki büyüme faktörleri ile kollajen üretimi ve doku yenilenmesi sağlanmaya çalışılır. Özellikle lazer destekli yapıldığı zaman başarılı sonuç yüzdesi artar. 6 haftada bir 3 seans uygulanır.

Karboksiterapi

Hem eski hem de yeni deri çatlaklarının tedavisinde uygulanır. Güvenli bir yöntemdir. Yeni kollajen oluşumunu sağlar, deri kalınlığı artarak, striaların görünümünü düzeltir.

Pulse DYE Lazer (Boya Lazerleri)

Özellikle yeni oluşmuş kırmızı-mor ¨stria rubra¨ denilen çatlaklarda başarı oranları yüksektir. Pulse lazerler damarlar üzerine etki ederek kızarıklığı ve inflamasyonu azaltırlar. Fakat hasta seçiminde dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu lazerlerle yapılan uygulama sonrasında koyu tenli kişilerde postenflamatuar pigmentasyon denilen ¨işlem sonrası lekelenme¨ oluşabilir.

Fraksiyonel Lazerle

Deri çatlaklarının tedavisinde en yeni yöntemlerden biri fraksiyonel lazerle tedavidir. Bu sistemler cildin hem üst (epidermis) hem de alt tabakasına (dermis) etki eden sistemlerdir. Faraksiyonel lazerlerde lazer ışını aynen bir elekten geçirilen un gibi deri üzerine düşer ve dermise kadar iner. Aralarda sağlam alanlar kalır. Çatlak alanlarında mikroskopik yaralar oluşur ve bu alanlarda yeni kollajen ve epidermis oluşumu meydana gelir. Tüm deri çatlaklarında özellikle beyaz ve deforme olanlarda fraksiyonel lazerle %50 civarında iyileşme sağlanmaktadır. Seanslar 6 hafta arayla uygulanabilir. Cilt çatlaklarına kesin çözüm için uzun bir tedavi süreci gerekir.

Uygulamada bazı risklerde yok değildir. Tedaviye cevap vermeyen hastalar olabilir ya da deri rengi koyu kişilerde lekelenme oluşabilir. Hastalara işlem öncesi bu riskler hakkında bilgi verilmesi gereklidir.

Cilt çatlaklarına kesin çözüm için en önemlisi yağlar… Düzenli kullandığımız doğal yağlar cildin esnekliğini sağlar ve görünümünün azalmasında oldukça etkili olur, bizden söylemesi 🙂

Yorum Bırakın