Sağlık

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Çay ağacı yağı ile bir arkadaşımın bayıla bayıla övmesi sayesinde tanıştım. Adını duyunca ‘Çay ağacı yağı nasıl bir şey ola ki?’ dedim. Çay ağacından elde edildiğini düşündüm tabii herkes gibi. Aslında çay ağacı, Avustralya’da yetişen, açık sarı ya da mor çiçekleri olan, iğne yapraklı küçük bir ağaç türüymüş. Yüzyıllardır, Avustralya aborjinleri tarafından cilt hastalıkları, mantar, bakteri, virüs kökenli enfeksiyonlar, böcek-yılan sokmalarına karşı kullanılmaktaymış. Kullanan herkes mucizevi bir yağ olduğunu söylüyor. Bu yağ bildiğiniz mikroplarla savaşıyor.

Şu sıralar piyasada aynı zamanda çay ağacı yağı sabunları da satılıyor. İçeriğinde çay ağacı yağı olan bir çok nemlendirici de mevcut. Aynı zamanda vajinal mantar sorunu yaşayanlar da bu yağ sayesinde iyileştiğini söylüyor. Ama böyle önemli bölgelerde kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın. Çünkü her ciltte aynı etkiyi göstermeyebilir.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı nelere iyi geliyor?

– Sivilce ve akneleri düzenli kullanımda kurutuyor.
– Böcek sokması v.s sonucunda oluşan iltihaplanmaları gideriyor ve engelliyor.
– Ayaklardaki tırnak mantarını yok ediyor.
– Saçlarda oluşan kepeklere karşı savaş açıyor ve kısa bir süre sonra tamamen yok ediyor.
– Dudaklarda oluşan uçuk ve pamukçuk tedavisine yardımcı oluyor.
– Vajinal enfeksiyonlarda kullanılıyor.
– Diyabet-şeker hastalarının yaralarını, yanıkları iyileştiriyor.
– Küçük et benlerini yok ediyor.

Ve daha bilmediğim bir çok soruna iyi geliyor. Ben yatmadan önce sprey bir şişedeki suya bir kaç damla damlatıp yastığımın üzerine çok az sıkıyorum. Bu bakterileri yok ediyor ve vücudunuza sıktığınızda sinek ve böceklere karşı sizi koruyor. Özellikle yaz aylarında sivrisineklerden muzdarip olanlar, çay ağacı yağı sizi tamamen koruyacak. Kokusu asla rahatsız edici değil. E daha ne olsun 🙂

 

cay-agaci-yagi-nasil-kullanilir Çay ağacı yağı

 

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Ben genellikle dediğim gibi Watsons ve Gratis’lerde rahatlıkla bulabileceğiniz sprey kapları kullanıyorum. İçine su koyup 4-5 damla çay ağacı yağı damlatıyorum. İsterseniz vücut nemlendiricinize de bir kaç damla damlatabilirsiniz. Vücudunuzda oluşan yararlara, özellikle batıklar yüzünden meydana gelen küçük yaralarınıza çok iyi gelecek. Önemli olan karıştırıp kullanmak. Ya biraz suyun içine ya da nemlendirici vücut losyonunuza koymanız gerekiyor. Tek başına kullanmamaya dikkat edin.

Çay ağacı yağını kullanan var mı? Başka nelere etkisini gördünüz? Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

2 Yorumlar

Yorum Bırakın