Yeme/İçme

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır

Keyif denilince akla bol köpüklü Türk kahvesi gelir. Bizim kültürümüzde Türk kahvesiz bir hayat düşünülemez. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı vardır derler. En güzel sohbetler bol köpüklü Türk kahvesi ile yapılır. Türk kahvesinin tüm dünyada hayranı vardır. Görüntüsü bile tüm havanızı değiştiren bu kahvenin yapılışı aslında çok basit. Sadece bir kaç püf noktaya dikkat ederseniz, bol köpüklü Türk kahvesi yapabilir, sevdiklerinize keyifle içirebilirsiniz. Özellikle közde yapılıyorsa, en üst damak tadına kavuşmanız mümkündür. Yanında kahve bardağında bir bardak su ikram edilir. Fincanın yanına bir kaç adet kavrulmuş lokum da koyarsanız, en güzel içeceklere taş çıkarır. Yapılışı herkes tarafından bilinse de, herkesin kendine has bir Türk kahvesi pişirme yöntemi vardır. Bizim adetlerimizde Türk kahvesini güzel yapmak, bir kadının becerisini gösterir. Bu yüzden mutlaka usulüne uygun bir Türk kahvesi pişirilmesi şarttır.

bol köpüklü türk kahvesi yapmanın püf noktaları

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

  • Öncelikle Türk kahvesi yaparken acele etmemek gerekir. Özen gösterirsek gerçekten lezzetli bir kahve elde ederiz. Bunun için öncelikle suyun içme suyu olması ve soğuk olması önemlidir.
  • Kahveyi yaparken çok kısık ateşte yavaş yavaş pişirmelisiniz. Böylelikle ağır ağır pişen kahve, lezzetini içinde tutacaktır.
  • Cezveniz bakır olursa çok daha iyi sonuç alabilirsiniz.
  • Bol köpüklü Türk kahvesi için ölçü çok mühimdir. Az şekerli Türk kahvesi yapıyorsanız, yarım çay kaşığı şeker ilave etmelisiniz. Orta şekerli ise 1 çay kaşığı şeker yeterli olacaktır. Çok şekerli istiyorsanız 1,5 veya 2 çay kaşığı damak tadınıza göre ekleyebilirsiniz. Şekersiz kahvenin de tadı çok güzeldir.
  • Kahveniz asla bayat olmamalı. Diğer türlü tadı güzel olmayacak ve köpüklü bir kahve elde edemeyeceksiniz.
  • Ocağa almadan önce cezveye kahve, şeker ve suyu ekleyin. Çok fazla pütür kalmaması için ortalama 25 saniye karıştırın. Daha sonra ocağa cezveyi koyun ve bir daha karıştırmayın. Karıştırırsanız asla bol köpüklü Türk kahvesi elde edemezsiniz.
  • Kahve ölçüsü kişi başına bir tatlı kaşığı kadar olmalıdır. Bu şekilde kahvenin kıvamı tam olacak, köpüğü ise istediğiniz gibi olacaktır.
  • Kahvenin olup olmadığını anlamak için cezvenin başından ayrılmamamız gerekir. Kahve eğer yanlardan kabarıyor ve ortası çöküyorsa biraz daha bekleyip ocaktan almamız gerekir. Daha sonra cezvedeki köpüğü çay kaşığı ile eşit şekilde fincanlara paylaştırın. Kahveyi ocağa bir kere daha koyup biraz daha kaymak tutmasını sağlayın. Daha sonra üzerinden almadan kahveleri fincanlara paylaştırın. İşte bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları bu kadar. Bu şekilde istediğiniz kıvamda ve lezzette kahve yapabilirsiniz.

 

‘White chocolate mocha nasıl yapılır?’

Yorum Bırakın