Güzellik

Bel bölgesi nasıl inceltilir?

Düzgün, ince bir bele sahip olmak çoğu kadının hayali. Biz kadınlar Victoria’s Secret mankenlerine bakıp ‘Ah keşke bende böyle bir fiziğe sahip olsam’ deriz. Ama fast food tüketmekten de geri kalmayız 🙂 Öncelikle ince bir bele sahip olmak için bazı fedakarlıklarda bulunmak zorundayız. Bunun en büyük çözümü bel egzersizleri. Bel egzersizleri sadece ince bir bel için değil dış görünüşümüzün ve vücudumuzun dik durması için de yapılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için 2 anahtar kural vardır.İlk şart dengeli ve doğru bir beslenme programı uygulamak, ikinci şart ise egzersiz yapmaktır. Bu şartlara genellikle uymuyoruz. Dengeli beslenmeyip, aşırı fast food tüketiyoruz, ayaküstü atıştırıyoruz. Bunun sonucunda kilo alıyoruz ve dış görünüşümüz bozuluyor. Daha da kötüsü sağlığımız da sekteye uğruyor çeşitli hastalıklara yakalanıyoruz.Özellikle masabaşı iş de çalışanlar bel ağrısıyla uğraşıyorlar. Bunun nedeni de oturuş-duruş şekli ve fazla zorlamadır. Yapılan istatistiklere göre bel ağrısı daha çok kadınlarda bulunuyor. Doktorlar hem bel ağrısını geçirmek için hem de ince bir bele sahip olmak için bazı egzersiz hareketleri öneriyorlar. Bel çevresindeki yağlardan da bu egzersiz hareketlerinin yardımıyla kurtulabilirsiniz. Bel ağrısı çekenler öncelikle tabiki doktorlarına başvurmalılar. Aşağıdaki egzersiz hareketleri evde rahatlıkla yapılabilir. İhtiyacınız olan sadece sert bir zemin ve çarşaf.
1.İlk hareketimizde sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yere basın. Elleri öne doğru uzatın kürek kemiklerinizin altına kadar, yataktan kalkıp 5 saniye bekleyin ve yavaşca geri yatın. Bu hareketi 10 defa uygulayın.

2.Yüz üstü yatıp ellerinizi arkada birleştirin. Göğüs alt hizasına kadar yataktan kalkın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip yavaşça kalkın. Bu hareketi 10 defa uygulayın.

3.Yüz üstü yatıp karnınızın altına bir yastık koyun. Dizinizi bükmeden bacağınızı yataktan bir karış yukarıya kaldırın. Bu halde 5 saniye bekleyin ve bu hareketi 1o defa uygulayın.

4.Yan yatın ve üstteki bacağınızı düz şekilde, dizinizi bükmeden yukarı doğru kaldırıp yana açın ve 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin. Bu egzersiz hareketi özellikle bel çevresini çalıştırır bu da belin incelmesinde çok etkili.

5.Yan yatıp üstteki bacağınızı öne doğru alın. Altta kalan bacağı yataktan yukarı doğru kaldırın ve 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin. Bu hareketi 10 defa uygulayın. Egzersizler arasında çok fazla ara vermeyin. Yaptığınız hareketlerin verimi düşecektir.

6. Bu egzersiz hareketi özellikle bel ağrısına çok iyi gelir. Bir çarşafı katlayıp ip haline getirin. Sırtüstü pozisyonda yatıp ağrının olduğu taraftaki ayağınızın altından geçirin. Sağlam bacağınızı yataktan kaldırmadan ve dizlerinizi bükmeden çarşafı çekerek hasta bacağınızın arka kısmını gerdirin. Bu hareketi kendinizi zorlamadan, yapabildiğiniz kadar yapın.

7.Dizleriniz büküp sırtüstü yatın ve elinizi bel çukurunuza koyun. Bel çukurunuzu elinize doğru bastırıp 5 saniye bu pozisyonda bekleyin ve rahatlayın. Bu hareketi 10 defa uygulayın.

8.Sırtüstü yatıp dizlerinizi bükün. Bu pozisyonda kalçanızı yataktan kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve 5 saniye bekleyip, rahatlayın. Bu hareketi 10 defa uygulayın.

9.Sırtüstü yatıp karnınızın altına bir yastık koyun. Bu pozisyonda yatarken kalçalarınızı sıkabildiğiniz kadar sıkarak 5 saniye bekleyin ve bu hareketi 10 defa uygulayın.

10.Sırtüstü pozisyonda yatarken ellerinizi dizlerinizin altından geçirin ve dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Bel bölgenizi gerdirerek bu pozisyonda 30 saniye bekleyin ve rahatlayın.

11.Sırtüstü pozisyonda yatıp bir bacağınızı yatakta düz bir şekilde uzatırken diğer bacağınızı dizinizin altından tutarak kendinize doğru çekin. Yatakta düz kalan bacağınızın ön kısmını gerdirerek bu pozisyonda 30 saniye bekleyin.

Yorum Bırakın