Anne/Bebek

Bebeklerde uyku eğitimi nasıl sağlanır?

bebeklerde uyku eğitimi nasıl sağlanır

“Bebeğim uyumuyor, ne yapmalıyım? Bebeğim geceleri sürekli uyanıyor!” diye üzülen anne babalar, işte “bebeklerde uyku eğitimi nasıl oluşur?” mutlaka öğrenin.

Anne ve babaların bebek doğduktan sonraki en büyük sorunlarından biri uyku düzenidir. Yenidoğan bebekler gün içinde sürekli uyusalar da, gece uykuları bir o kadar düzgün olmayabilir. Bunun nedeni genelde sürekli emmek istemeleri ya da kendilerini güvende hissetmeyişleridir. Hala kendini anne karnında hisseden bebeğin, çevredeki seslerden ve ışıktan dolayı uykusu yarım kalır. Bebeklerde uyku eğitimi aslında zorlamayla gerçekleşmez çünkü bu zaten anormal bir durum değildir. Bebeğin yeni hayatına, dış dünyaya alışma süreci elbette olacaktır. Bu yüzden anne babalar bebeklerde uyku eğitimi için kendilerini ve bebeği yormamaları gerekir.

bebeklerde uyku eğitimi

İlk aylarda bu normal bir durum olsa da, sonraki aylarda bebeğin bir uyku düzenine girmesi şarttır. Bu yüzden bebek için güvenli ve uygun bir ortam sağlamak çok önemlidir. Bazı kaynaklarda bebeğin ağladığı zamanlar kucağa alınmaması ve kendi kendine uyumayı öğrenmesi gerektiği yazar. Her ne kadar bu bazı ebeveynler tarafından uygulansa da, bazıları için bu dayanılmaz bir metot olur. Bu yüzden her anne babanın bebeği için uyku eğitimi metotu farklı olur. Size vereceğimiz ufak tüyolarla bebeğinizi rahat ettirebilir ve bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz.

Bebeklerde uyku eğitimi nasıl sağlanır, bebekler nasıl uyutulur?
  • Öncelikle bebeğiniz için en güvenli ortamı sağlamalısınız. Uykusunda düşmeyecek ya da en önemlisi uyku sırasında oluşacak kusma vs. tehlikelerine karşı önlem almalısınız. Bu yüzden ilk zamanlar bebeğinizi yan yatırmaya özen gösterin ve arkasından yumuşak bir yastıkla desteklemeye çalışın. Bunun için özel uyku yastıkları kullanabilirsiniz.
  •  Yatağınızın sert olmamasına ve mutlaka ortopedik olmasına dikkat edin.
  •  İlk zamanlar yastık kullanmamanız önerilir. Kafa yapısı için ve bebeğin daha rahat yatabilmesi için bu önemlidir.
  •  Mevsimine göre üzerini ince veya kalın bir örtüyle örtebilirsiniz. Önemli olan ağır olmaması ve bebeğin yüzünü kapatacak şekilde gelmemesidir.
  • Odanın ısı derecesi ve nem derecesi belkide en önemlisidir. Nem 45-55 derece arasında olmalı ve ısı derecesi 22-23 arasında olmalıdır.
  • Bebeğin yattığı oda evin en sessiz odası olmalıdır. Ayrıca karanlıkta yatırmamalı ve az ışık veren bir gece lambası tercih edilmelidir.
  • Süt içtikten sonra sonra bebeğin sırt üstü yatmadığından emin olmalısınız.
  • Çok kalın ya da çok ince giydirmemeye özen gösterin, uykusunda terletmeyecek koton kıyafetler tercih edebilirsiniz.
  • İlk zamanlar bebek anne sıcaklığını hissetmek ister. Bu yüzden eğer huzursuzsa ve gaz problemi yaşıyorsanız yanınızda yatırabilir, sizi hissetmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğinize klasik müzik dinletebilir, rahatlaması için ortam hazırlayabilirsiniz.

* En önemlisi bebeklerde uyku eğitimi sağlarken, bebeği yormamalı, onun akışına göre hareket etmelisiniz. Unutmayın, bebeğiniz daha çok küçük ve her canlı gibi bu dünyaya geldiğinde bir adaptasyon süreci yaşayacak. Onunla birlikte her şeyi öğrenmeye çalışın ve iletişiminizi hep güzel tutun.

“Bebekler için sebze püresi nasıl yapılır?” adlı yazımıza mutlaka göz atın.

Yorum Bırakın