Sağlık

Bebeklerde konak tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle yenidoğan bebeklerde görülen konaklar, yeni anne baba olmuş ebeveynleri çok huzursuz eder. Halbuki bebeklerde konak çok sık görülebilir. Bu korkulacak bir durum değildir, genellikle nedeni yoktur. Vücudun ürettiği, sağlığı asla tehdit etmeyen bir oluşumdur.

Bebeğe zarar veren bir durum söz konusu değildir. Kafa derisinde kabuk şeklinde, sarımsı ve bazen kızarık görünümü olan bir tabakadır. Yağın birikmesiyle konak oluşur. Kaşıntı yapmaz, zaman zaman kalınlaşabilir. Konak özellikle başın ön kısmında daha çok yaygındır. ‘Bebeklerde konak kaşıntı yapar mı?’ diye düşünen anne babaların endişe etmesi gerekmez. Çünkü bebeklerin yarısından fazlasında konak sorunu oluşur. Bebeklerde konak normal kabul edilir. Ama bazı durumlar vardır ki, bebeğin göz kapağına kadar inen konaklar da olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora görünülmesi şarttır. Doğumdan itibaren ilk 3 ay içinde konak oluşumu daha yüksek olur.

Konak neden oluşur?

Dediğimiz gibi konağın belli bir nedeni yoktur. Yağ bezelerinin fazla yağ salgılamasından olur ve vücutta alerji benzeri bir zarar vermez.  Vücudun B vitaminini tam olarak emmediğinden dolayı da oluşabilir.

Bebeklerde konak tedavisi nasıl yapılır? Bebeklerde konak nasıl geçer?

Konak için şampuan kullanın

Öncelikle bu tip durumlar için özel bir şampuan kullanılması önerilmektedir. Konak için şampuan tavsiyesi isterseniz en güzeli Mustela markasının yenidoğanlara özel konak şampuanıdır. Bu konak oluşumunu ciddi derecede azaltır.

Zeytinyağı ile konak tedavisi

Konağın geçmesi için zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Önce bebeğinizin saçına halis zeytinyağını sürün. 1 saat kadar bekletin ve şampuanla yıkayın. Daha sonra konak tarağı ile saçını bastırmadan tarayın. Konaklar yumuşayacak ve yavaş yavaş dökülmeye başlayacaktır.

Bebek yağı ile konakları yok edin

Bebek yağının da konak üzerinde etkisi büyüktür. Bebeğin vücudunu nasıl nemlendiriyorsa, saç derisini de öyle nemlendirir ve konakları yumuşatır. Tek eksi yönü bebek yağı saçtan çabuk arınmaz, bu yüzden iyice temizlenmesi gerekmektedir. Bebeğinizin saçına bebek yağını sürün. Tülbent veya şapka giydirin ve 1-2 saat bekletin. Önemli olan şampuanlamadan önce bebek yağını sürmeniz. Şampuandan sonra sürerseniz konaklar saç derisine tamamen yapışacaktır. Daha sonra konak tarağı ile nazikçe tarayın ve yıkayın.

* Hepsinden önemlisi bu işlemi her gün yapmalısınız. Mutlaka bir konak tarağı edinin. Bebeklerde konak için karbonat asla kullanmayın. Her şeyden önce doktorunuza danışın.

Yorum Bırakın