Anne/Bebek

Bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır?

bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır 2

Bebeklerin sağlıklı gelişiminin sürdürülebilmesi için yeterli miktarda anne sütü veya anne sütünün yetmediği durumlarda devam sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Bazı anneler bebekleri için oldukça endişe duyarlar. ‘Bebeğim doyuyor mu?’ diye üzülürler. Çünkü her insanda olduğu gibi her bebeğin de huyları farklıdır. Bazı bebekler acıksa dahi ağlamaz, huzursuzluk çıkarmaz. Bu nedenle anneler bebeklerinin acıktığını anlayamayabilir. Bunun için bebeklerinizin verdiği sinyalleri gözlemlemeniz ve bazı rutinleri uygulamanız önemlidir.

Bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır

Bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır?

Özellikle yenidoğan bebekler ilk 40 gün boyunca 2 saatte bir emzirilmelidir. Çünkü sıklıkla neredeyse her bebekte görülen yenidoğan sarılığı ile karşılaşabilirler. Bebeğin gelişiminin düzgün ilerlemesi için anne sütü ile sıklıkla beslenmelidir. Yenidoğan bebekler çoğu zaman emmek istemez ve uyur. Bebeğin beslenme zamanı geldiğinde gerekiyorsa uyandırılmalı ve öyle beslenmelidir. Bazı bebekler zaten acıktıkları zaman ağlayarak belli eder. Fakat her ağlama aç olduğu anlamına gelmez. Bebeğin emme refleksine göre ve zamanlamaya göre doyurulması en doğru olanıdır. Her bebek annesinin kokusunu alıp sürekli emme refleksinde olabilir. Bu yüzden bebeğiniz ne zaman emmek isterse, mutlaka emzirmelisiniz. Sık sık acıkmaları gayet normaldir.

Bebeğinizi iyi tanımalı ve onun ne anlatmak istediğini gözlemlemelisiniz. Bebek sadece aç olduğunda değil, huzursuz olduğunda ve rahatlamak istediğinde de emmek ister. Bu yüzden bebeğe göre hareket etmek en iyisi olacaktır. Gece beslenmesi bu aşamada çok önemlidir. Bebeklerin belli bir süreye kadar geceleri emzirilmesi ve beslenme aralıklarının kısa olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu annenin sütünün artması için de faydalı olacaktır. Memelerin sürekli boşaltılması, beyne süt üretimi için sinyal gönderilmesini sağlar. Süt emildikçe, diğer yandan süt salgılanması devam eder. Peki bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır? Bebeğiniz huzursuzlanıyorsa, ellerini sürekli ağzına götürüp emmeye çalışıyor ve ellerini hızla hareket ettiriyorsa acıkmış olabilir. Aynı zamanda dudaklarını şapırdatma ve uykuya dalamama gibi durumlarda bebeğin acıktığına işaret edebilir. Eğer bebeğinizin kilo alımı yetersizse, bunu doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz. İlerki aylarda artık bebeğinize göre hareket edeceksiniz. Gece eğer uyuyorsa, uyandırmanıza gerek kalmadan, onun emzirmek için uyanmasını beklemek gerekir. Sürekli uyandırırsanız bebeğinizin uyku rutinini engellemiş olursunuz. Eğer hala bebeğin doyup doymadığından emin değilseniz, doktorunuzla görüşebilir, günlük çişli bez ve kakalı bez sayısına göre bu durumu ölçebilirsiniz.

Yorum Bırakın