Sağlık

10 dakikada basenlerinizi yok edin!

basen eritme yolları nelerdir

Vücudumuzda incelmekte en çok zorlandığımız bölgelerden biri de basenlerdir. Çünkü basenlerdeki yağlar kolay kolay erimez. Ne kadar sıkılaştırma hareketleri yapsak da, basen bölgesini bir türlü yok edemeyiz. Bunun için size ‘basen eritme yolları nelerdir?’ bundan bahsedeceğiz.

Basen nasıl eritilir?
 • Basen bölgesini inceltmek için mutlaka spor yapın. Bunun için daha çok squat hareketleri size yardımcı olacaktır. Sadece diyet yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda pilates yaparak kısa zamanda vücudunuzu şekle sokabilirsiniz.
 • Kahvaltınızı erken saatlerde yapın. Mutlaka 08.00-10.00 arası kahvaltı yapılmış olmalıdır. Kahvaltıda kaymak, tereyağı, beyaz ekmek ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Bu tür besinleri vücudunuz eritmekte zorlanır ve depolanmaya neden olur.

basen eritme hareketleri 3

 • Aç kalmamaya özen gösterin. Unutmayın ki, aç kaldığınızda bir sonraki öğünde vücudunuza daha çok yüklenmiş olacaksınız. Bu da sizi daha zora sokacak ve ne kadar spor yapsanız da, istediğiniz görünüme kavuşamayacaksınız. Beslenme uzmanlarının dediği gibi, az ve sık yemek her zaman en doğrusudur.
 • Kalori hesabı yapmak her ne kadar doğru olmasa da, siz yine de yediğiniz yiyeceklerin kalorisine dikkat edin. Yakamayacağınız kadar kalorili yiyecekler tüketirseniz, yine vücut bunu depolayacak ve basen bölgesinde bu yağlanmalar gerçekleşecektir.
 • Fazla karbonhidrat tüketmemeye çalışın. Az karbonhidratlı diyet menüleri her zaman daha başarılı olur. Aynı zamanda ileride verdiğiniz kiloları almamanızı da sağlamış olursunuz. Daha çok protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • İşlenmiş beyaz gıdalar yerine, kepekli makarna, kahverengi pirinç, kinoa, chia tohumu tüketebilirsiniz. Sizi hem kaloriden uzak tutacak, hem de tok kalmanızı sağlayacaktır. Basen eritme yollarından biri de dikkatli beslenmekten geçer.
 • Basen eritme diyeti yapıyorsanız, yağ yakıcı içeceklerden mutlaka tüketmelisiniz. Bunun için günde en az 2 fincan yeşil çay için. Vücudun yağ yakımını hızlandırmak ve basen bölgesindeki yerleşen yağlardan kurtulmak için içeceklerin mucizelerinden faydalanmalısınız.
 • Şeker vücudun kilo almasına etken en önemli besindir. Mümkün olduğunca az şekerli ya da hiç şeker kullanmadan yaşamınızı devam ettirin. Lifli yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Sizi tok tutacak ve kabızlığı önleyecektir.

basen eritme hareketleri

 • Eğer gün içinde çok acıktıysanız, açlığınızı yatıştırmak için chia tohumlu yoğurt ya da sadece yoğurt tüketebilirsiniz. İradenize hakim olduğunuz an, en büyük adımı atmış olacaksınız.
 • Öncelikle yavaş egzersizlerle başlayın. İlk hafta yürüyüş ve bisiklet, daha sonra kardiyo hareketleriyle vücudu harekete geçirin. Yüzmek sadece basen bölgesini değil, tüm vücudunuzu şekle sokacaktır.
 • Dediğimiz gibi spor ve diyet aynı anda yapılmalıdır. Squat basen için en doğru hareketlerden biridir. Bu şekilde basen bölgenizi inceltebilir, istediğiniz fit görünüme ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın