Öne Çıkanlar Yaşam

Arpacık nasıl geçer? Arpacık tedavisi nasıl yapılır?

Arpacık, göz kapağında şişkinlik, kızarıklık ve iltihaplanma sonucu oluşan bir enfeksiyondur. Kısacası irinle dolu bir apsedir. Ağrı ve kaşıntıyla ilk belirtilerini gösterir. daha sonra kızarıklık, batma ve sulanma yaşanır. Bazı zamanlar göz kapağının derinlerinde de gelişebilir. Arpacık gerçekten acı hissettiren ve kötü görünüme neden olan bir hastalıktır.

Arpacık neden oluşur?

Arpacık göz enfeksiyonundan kaynaklanır. Fazla yağ oluşumu ve bakteriler apse yapabilir. Arpacık zamanla kendiliğinden iyileşir. Ama bu süreci hızlandırmak daha iyidir. Bazı arpacıklar kiste dönüşürse şalazyon ismini alır. Bu da cerrahi bir müdahale gerektirir. Arpacık bir çok nedenden dolayı meydana gelmiş olabilir. Kişi çok uykusuz kaldığında ve vücut direnci düştüğünde bakteriler gözü etkiler ve arpacık oluşur. Yetersiz beslenme, üzüntü, stres, psikolojik durumlar, hijyene önem göstermeme, bağışıklığın zayıflaması, bakterilerin harekete geçmesine neden olur. Çok çalışıp az uyumak ta bu nedenlerin en başında gelir. Arpacığın bu yüzden kendi kendine geçmesini beklemeyin. Mikrop vücutta başka yerlere de dağılabilir.

arpacık tedavisi 1

Arpacık nasıl tedavi edilir?

– Sarımsak bu tedavilerde en bilinenidir. Mikrop öldürücü özelliğinden dolayı ve antibiyotik görevi üstlendiğinden, arpacıklı bölgeye sarımsak ezmesinden sürülmesi arpacığı geçirir. Doktorlar tabi ki bu çözümü önermemekte.

– Patatesi soyup rendeledikten sonra bir bezin içine koyup arpacıklı bölgeyi bu şekilde kapatın.

– Papatya çayını ılık hale getirin. Pamuğu çaya batırın ve gözünüzü bu karışımla silin.

– Demlenmiş keten tohumu çayıyla göze kompres yapın.

– Rezene çayına batırılmış pamuğu gözün üzerinde bekletin. Bunlar evde deneyebileceğiniz yöntemler, fakat bunu doktora giderek çözmeniz daha doğru olur.

* Gözünüzde arpacık sürekli çıkıyorsa mutlaka bir doktora gitmekte fayda var. Çünkü bu durum vücudunuzla alakalı bir sorun olduğunu teşkil eder. Başka bir enfeksiyon durumu ve hastalık durumunun oluştuğunu ya da oluşacağını gösterir. Arpacık çıkan bölgeye mümkün mertebe dokunmayın. Çünkü patlayıp göz çevresine bulaşırsa daha büyük hastalıklara neden olacaktır. Bu yüzden direk tedavisine odaklanın.

Yorum Bırakın