Öne Çıkanlar Sağlık

Alerji tedavisi nasıl yapılır? Alerjiye ne iyi gelir?

Bir çoğumuzun belki de sıklıkla yaşadığı bir durum bu. Alerji gündelik yaşamı oldukça etkileyen ve hayatınızı yaşamayı engelleyen bir rahatsızlıktır. Benim gibi alerjik rahatsızlığınız varsa eminim ki dediğimi daha iyi anlıyorsunuzdur. Alerjiye neden olan bir sürü etken vardır. Özellikle polenler, tozlar, hayvan tüyleri ve kimyasal maddeler. Alerjiyi tetikleyen etkenlerin başında bunlar gelir. Alerjik hastalığınız olmasa bile bünyeye yabancı bir madde girdiğinde antikorlar devreye girer ve bunun bir sonucu olarak alerji meydana gelir. Bu vücudun bir nevi tepki biçimidir. Alerjinin şiddeti de kişiye göre değişir. Alerjinizin olup olmadığını alerji testi yaptırarak öğrenebilir ve neye alerjinizin olduğunu bu şekil saptayabilirsiniz. Bu hastalığın kesin olarak çözümü maalesef yok. Alerji ilaçları kullanarak belirtilerinizi en aza indirebilir ve alerjinin yan etkilerini biraz da olsa yok edebilirsiniz.

alerji tedavisi

Alerji nasıl anlaşılır?

Dediğim gibi, alerjik rahatsızlıklar siz de farklı reaksiyonlar gösterebilir. Ama alerji belirtileri genellikle ne olur bundan bahsedelim:

– Hapşırma
– Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
– Sulu, kızarmış ve sürekli kaşınan gözler
– Burun kaşıntısı

Bunlar genellikle mevsimsel alerji belirtileridir. Alerjinin bir çok nedeni vardır. Böcek sokmaları, tozlar ve tüyler, ilaçlar, bazı gıdalar bunlardan bir kaçıdır. Bazıları engellenebilir şeyler olsa da, mevsimsel alerjiler en hassas olanıdır. Kişiyi astıma doğru sürükler ve nefes almasını engeller. Buna alerjik rinit rahatsızlığı denir.

Alerjiye ne iyi gelir? Alerji tedavisi var mıdır?

Bahsettiğimiz gibi alerjiye kesin çözüm getirecek bir tedavi olmasa da, kendimizce aldığımız önlemlerle alerji şikayetlerimizi hafifletebilir, yaşam kalitemizi bu şekil arttırabiliriz.

– Alerjen maddelerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
– Temizlik yaparken tozlardan sakınabilmek için mutlaka maske takılmalıdır.
– Havayı temizleyen cihazların yararı olabilir.
– Polenin yoğun olduğu mevsimlerde kapı ve pencerelerin kapalı olmasında yarar vardır.
– Bitkiler de alerjiyi tetikler, bu yüzden yatak odasında özellikle bitki bulundurulmamalıdır.
– En zoru evcil hayvanlarımız. Evden uzaklaştırmak ne kadar zor gelse de, eğer imkanınız varsa bunu yapmalısınız. Böyle bir imkanınız yoksa mümkün olduğunca yatak odasından hayvanlarımızı uzak tutmalı, aşılarını ihmal etmemeliyiz. Tüy temizleyen taraklar da size yardımcı olacaktır.
– Kaz tüyü ve yünlü battaniyeler kesinlikle kullanılmamalıdır.
– Anti alerjen çarşaflar ve nevresimler tercih edilmelidir.
– Sigara kullanılmamalı ve kesinlikle sigara dumanından uzak durulmalıdır.
– C vitamini içeren yiyecekler tüketilmelidir.
– Sık sık egzersiz yapılmalı ve temiz hava alınmalıdır.

 

  • Bunun dışında alerji aşıları şu sıralar tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bazıları alerji aşılarının yan etkilerinin fazla olduğunu söylemekte.  Bunu doktorunuza danışabilir, tedavi aşamalarını öğrenebilirsiniz.

Yorum Bırakın