Anne/Bebek

3 gün bekleme kuralı nedir? | Ek gıdaya geçiş

3 gün bekleme kuralı nedir? Bebekler ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ek gıdaya nasıl başlamalıyız? Bebeğin alerjisi var mı nasıl anlarız?

Ek gıdaya geçiş dönemi hem anneler hem de bebekler için biraz zorludur. Özellikle anneler bu dönemde ek gıdaya nasıl başlanacağını düşünür ve bebeğin ek gıdaya alışıp alışamayacağı tedirginliğini yaşar. Aslında bir kaç kural dışında, bu sürece kolaylıkla alışmak mümkün. Ek gıdaya başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey 3 gün bekleme kuralı. Bu kuralla bebeğinizin hangi yiyeceklere alerjisi olduğunu anlayıp, beslenme düzenini ona göre şekillendirebilirsiniz. Çünkü bazı bebeklerin sindirim sistemi henüz tam olarak bu besinleri kaldıracak durumda değildir. Bebekte alerjik reaksiyon gösteren besinleri saptayıp, bunları bir müddet yedirmemeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Peki 3 gün bekleme kuralı nasıl uygulanır?

Ek gıdaya başlayan bebeklerimize her gıdayı tek tek denetmeliyiz. Eğer sebzeleri ya da meyveleri karıştırıp verirsek, hangi gıdanın bebeğe alerjik tepki göstereceğini bilemeyiz. Bunun için her gün tek bir gıda vererek, bunu 3 gün boyunca tekrarlamalıyız. Yani yeni gıdayı 3 gün boyunca her gün vererek, reaksiyon durumunu gözlemlemeli, daha sonra yeni bir gıdaya geçmeliyiz. Her gıdayı bu şekilde 3 gün bekleme kuralı durumuna uyarak verirsek, ek gıdaya geçişimiz daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Buna göre bebeğinize özel bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

Bu dönemde bebeğin yiyecekleri tanıması da çok önemli. Hangi yiyeceği daha çok sevdiği, hangisinin tadını beğenmediğini bu 3 gün bekleme kuralı ile anlayabiliriz. İlerleyen haftalarda da sevdiği besinlerin arasına sevmediklerini hissettirmeden katarsak, yararlı besinleri de bu şekil yedirmiş oluruz. Bebeğin bir kere o gıdayı reddetmesi, o gıdayı tekrar yemeyeceği anlamına gelmez. 10 gün sonra tekrar o gıdayı tattırmak, bebeğin tepkisini ölçmek önemlidir.

3 gün bekleme kuralı nedir ek gıda

Ek gıdaya ne kadar başlamak gerekir?

İlk zamanlar ek gıda asla doyurucu şekilde verilmemeli, sadece tadımlık verilmelidir. Bu yüzden ek gıdaya günde 3 çay kaşığı ile başlamak, zamanla arttırmak daha doğru olacaktır. Anne sütünü asla ihmal etmemeliyiz. Bu sürede size doktorunuz en sağlıklı yönlendirmeyi yapacaktır. Her gıda için 3 gün bekleme kuralı uygulanmalı.

Besinlerin bebekte alerji yaptığını nasıl anlarız?

Doktorunuz alerjik reaksiyonun ne şekilde olacağını anlatacaktır. Fakat kısaca eğer bebeğinizin cildinde kızarıklık, kaşıntı ve kabarmalar oluştuysa, huzursuzluk ve sık ağlaması mevcutsa, aynı zamanda ishal olduysa, alerjiden şüphelenebilirsiniz. Özellikle kakasında kırmızı lekeler varsa, mutlaka doktora danışmalısınız. Aynı sebzeyi doktor onayıyla 2-3 hafta sonra tekrar vermeyi deneyebilirsiniz. Sorun hala devam ediyorsa, bebeğinizin beslenme programından o gıdayı çıkarabilirsiniz.

 

‘Emzirme kampı nasıl yapılır?’ adlı yazımıza mutlaka göz atın

Yorum Bırakın