Güzellik

Evde pedikür nasıl yapılır?

Pedikür hijyen açısından çok dikkat edilmesi gereken bir işlem. Aynı manikür gibi, bir kere yapıldığı zaman en az ayda bir kere yapılması gerekir. Fakat gittiğimiz güzellik salonlarında evdeki gibi temiz bir ortam bulamayabiliriz. Kullanılan pedikür aletleri, gün içerisinde iyi temizlenmemiş ya da başka kişiler tarafından kullanılmış olabilir. Bu yüzden evde kendiniz kolaylıkla pedikür yapabilir, hem hijyenik hem de masrafsız bir bakım sağlayabilirsiniz.

Adım adım kolay pedikür nasıl yapılır?

Malzemeler: Kağıt törpü (tercihen), Plastik bir kap, et makası, topuk için törpü, aseton, oje, pamuk, kolonya ve kağıt havlu.

Evde pedikür yapımı

Pedikürünüz için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Çünkü ayaklarınız, özellikle topuklarınız ve tırnaklarınız yumuşamış ve temizlenmeye hazır olur. Tırnaklarınız daha kolay şekil alır, topuklarınız güzelce ölü derilerden arınıp törpülenir.

Evde pedikür nasıl yapılır kolay pedikür

Pedikür suyu nasıl hazırlanır?
  • Eğer banyo yapmadıysanız ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir leğenin içine sıcak su koyun ve içine istediğiniz esansları ekleyin. Güzel kokulu ve ferahlatan bir sıvı sabun dökün. Lavanta yağı ayaklarınızı ferahlatacak ve tüm yorgunluğunu alacaktır.
  • Ojeniz duruyorsa asetonla ojeyi temizleyin.
  • Ayaklarınızı pedikür suyunun içine koyun ve yumuşayana kadar yaklaşık 20 dakika bekletin.
  • Tırnaklarınızı istediğiniz şekilde kesin. Kenar kısımlarının sivri kalmamasına özen gösterin. Bu yüzden tırnaklarınızı güzelce törpüleyin. Bazı törpüler şekil verirken, diğer yüzüyle de parlatma yapabilir. Fazla sert kullanmadan, tırnaklarınızı kırmadan yavaş hareketlerle törpü işlemini yapın.
  • Tırnak etlerinizi kesmenizi çok önermeyiz. Eğer alışıksanız ve dikkatliyseniz bu işlemi yapın. Diğer yöntem ise tırnak etleriniz yumuşadığı için geriye itebilirsiniz. Bu şekilde de gayet güzel görünecektir.
  • Şeker veya deniz tuzu ile özellikle topuk bölgenize ve tırnak etlerinizin kenarlarına peeling uygulayın. Bu şekilde etlerinizi almaya gerek kalmayacak ve topuklarınızdaki ölü derilerden de arınmış olacaksınız. Ayak topuğunuz oldukça yumuşak olacak. Bunun için granüllü ayak peeling ürünlerinden de satın alabilirsiniz.
  • Ayaklarınızı kurulayın ve yoğun bir nem veren ayak kremi ya da normal bir nemlendirici sürün. Kuru ayaklara sahipseniz, kalın bir havlu çorap giyip gece bu şekil yatabilirsiniz. Sabah kalktığınızda ayaklarınızın ne kadar yumuşak olduğuna inanamayacaksınız.
  • Şimdi gelelim en kolay kısmına. Tırnaklarınıza istediğiniz renkte oje sürün. Daha sonra üzerinden bir top coat geçin. Evde pedikür yapımı işte bu kadar basit.

Yorum Bırakın